Neziskové nemocnice jako politický hazard

13. 2. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Za vítězství politiky nad zdravým rozumem se dá označit zákon o neziskových nemocnicích. Jde to učinit s klidným svědomím, protože o tom jsou přesvědčeni úplně všichni," píše v komentáři pro Respekt Petr Holub...


Za vítězství politiky nad zdravým rozumem se dá označit zákon o neziskových nemocnicích. Jde to učinit s klidným svědomím, protože o tom jsou přesvědčeni úplně všichni.

Ti, kteří chtěli zabránit, aby byl návrh schválen, a také ti, kteří pro něj hlasovali. Odpůrci označují neziskové nemocnice v podobě, jak předepisuje zákon, za ekonomický nesmysl.

Manažer těžko může efektivně řídit podnik, kde mu stát určuje, co má dělat, kolik za to dostane peněz a jak ty peníze smí utrácet. Jedině kdyby byl manažer dost cynický, nechal by podnik zadlužit a počkal, až dluhy doplatí majitel nemocnice, jak zákon rovněž nařizuje.

Kritika odpůrců nepřekvapuje, ale dokonce hlavní autor zákona, ministr zdravotnictví David Rath připouští, že jde o účelovou normu, která by ve schválené podobě neměla platit.

Konkrétně paragraf o tom, že zdravotní pojišťovny smějí od roku 2008 uzavírat smlouvy jen s neziskovými nemocnicemi, bude podle něho po volbách zrušen. Během parlamentního boje však nejde ustupovat v ničem. Zdravý rozum tedy prohrál, přesto jde pochybovat o tom, že vyhrála politika.

Přinejmenším z hlediska sociálních demokratů jde o Pyrrhovo vítězství. Diskuse o neziskových nemocnicích potrvá do voleb, protože řada paragrafů umožňuje Senátu i prezidentovi zamítnout zákon ze zcela věcných důvodů. A využít slabého místa ČSSD bude chtít každý z volebních soupeřů.

Z pohledu sociálních demokratů je to však ještě horší. Přijetím zákona se vyostřuje regulérní válka, kterou proti ministerstvu zdravotnictví zahájil krizový štáb privátních lékařů, lékárníků a menších nemocnic.

Štáb už oznámil, za jakých podmínek je ochoten zastavit protesty, pravděpodobně nejmohutnější v polistopadové historii: Pokud se změní úhradová vyhláška, která příliš přísně reguluje soukromé ordinace, pokud bude odvolán ministr a pokud bude zrušen zákon o neziskových nemocnicích. Vládě se bude před volbami těžko otáčet kormidlem o 180 stupňů.

Pro nemocnice, o které mělo jít především, znamenají všechny spory jen ztracenou příležitost. Mají celou řadu problémů. Jsou neefektivní, stačila by jich zhruba polovina, platí příliš málo kvalitním lékařům, jejich budovy i přístroje chátrají. V této chvíli navíc vstupují do nejisté budoucnosti.

Nikdo nemůže přesně říct, co s nimi bude koncem roku a jaká bude definitivní podoba zákona, který určí jejich status.

Ekonomická situace je taková, že musí prodlužovat čekací lhůty na neakutní operace. Řešení se zkrátka nenašlo a odložená reforma bude o poznání tvrdší k jejich personálu, než by musela být dnes.

Petr Holub, redaktor Hospodářských novin pro Respekt

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Doležal David

Pan redaktor by si měl poněkud doplnit znalosti o problematice, o které píše. Nemocnice nyní, jak neziskové, tak akciovky jsou financovány stejně - z peněz vybraných na zdravotním pojištění. Nic nebrání manažerům ani jedné z nich hospodařit s těmi penězi podle svého neljlepšího svědomí.

Že by jim stát měl nařizovat, co v té nemocnici budou dělat? Jistě! V základní síti nemocnic musí byt garantován jistý rozsah péče. Akciová nemocnice jako reprezentant soukromé sféry, jejímž cílem je zisk, jistě (a už se to tak mnohde děje) bude mít snahu potlačit to na čem prodělává a dělat to co vynáší.

A teď trochu faktů: Jsou dva důvody, proč kraje převádějí nemocnice na a.s.

1) při jisté dávce šikovnosti se ani po volbách nebudou muset vzdát nynější krajští zastupitelé míst v dozorčích radách nemocnic

2) krátkodobějším, leč ne méně podstatným důvodem, je fakt, že zaměstnance platíte podle jiného zákona a tudíž jim dáte míň. Snížení nákladů z roku na rok, pak můžete vydávat za zázračnou funkčnost akciové společnosti.

Česká republika na nynější úrověň zdravotnictví prostě nemá peníze. Objednávka na péči zní cca 165 miliard na rok. V tomto objemu musíme slušně léčit, nikoho pokud možno nepoškodit, ale dost těžko můžeme vydělávat (což je mimo jiné cílem akciových společností).

Větvička P.

Článek p.redaktora Holuba je evidentní blábol zcela nezasvěceného a neinformovaného člověka. Potíž je v tom ,že laik ,který si tento článek a jemu podobné články přečte v tisku, si podle nich pak vytváří obraz o zdravotnictví.Je to diletantství a nezodpovědnost pane redaktore! Plně souhlasím s reakcí p. Davida.


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?