Kanada příští týden dodá WHO 800 dávek vakcíny, která má ochránit před virem zvířata. Zda je látka bezpečná pro lidi, zatím nebylo ověřeno. Španělská sestra, která se jako první mimo Afriku nakazila ebolou, se prý už vyléčila.
Vakcínu pro zvířata vyvíjela několik let kanadská mikrobiologická laboratoř. Je kombinací viru eboly a jiného, nesmrtícího viru. Testována byla zatím jenom v USA a předpokládá se, že dokáže v imunitním systému vytvořit antilátku, která bude schopná bojovat proti ebole. WHO má zajistit další testování v Německu, Švýcarsku a v několika afrických zemích, které nejsou epidemií eboly postižené.
Gregory Taylor z kanadské organizace pro zdraví veřejnosti řekl, že vakcína je výsledek několikaletého výzkumu a může se stát významnou složkou boje proti současné epidemii. Proti ebole neexistuje ověřený lék ani vakcína a experimentální očkovací látky se nyní testují v USA, Británii a Mali.
Španělská zdravotní sestra Teresa Romerová, která se jako vůbec první člověk nakazila ebolou mimo území Afriky, se podle prvního testu z nemoci vyléčila. Výsledek bude muset ale podle lékařů ještě potvrdit druhý test. Čtyřiačtyřicetiletá Romerová se nakazila při ošetřování španělského duchovního, kterého do madridské nemocnice nechala z Afriky převézt španělská vláda.
První nigerijskou obětí byl liberijský úředník, který přicestoval do dvacetimilionového Lagosu v červenci. Libérie je spolu se Sierrou Leone a Guineou nejpostiženější ze západoafrických zemí.
Stosedmdesátimilionová Nigérie se stane po Senegalu druhou africkou zemí, jíž se podle dobrozdání WHO podařilo s ebolou vyrovnat. Nigerijské úřady reagovaly velmi rychle a nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými. V Lagosu a také Port Harcourtu se tak dostalo pod dohled na 900 lidí. K této práci bylo vyčleněno 1800 zdravotníků.
AFP píše, že stav nigerijského zdravotnického systému je přitom tristní. V mnoha státních nemocnicích není údajně k dispozici tekoucí voda a někdy ani lékaři, protože stávkují za zlepšení pracovních podmínek.
Mluvčí WHO Samantha Boltonová sdělila, že v Nigérii byli hospitalizováni lidé s prvními podezřelými příznaky, takže Nigérie nyní patří ke státům, kde se podařilo vyléčit nejvíce případů eboly. Přežilo tam 60 procent nakažených, zatímco v Sieře Leone a Libérii ani ne 30 procent.
AFP ale připomíná, že v případě Nigérie šlo také o určité štěstí, protože nemocný Liberijec se sám hned po příletu do Lagosu vydal do nemocnice, takže se vyhnul zalidněným místům. Úřady ale spustily velmi účinnou a rychlou kampaň a informovaly veřejnost o nebezpečí prostřednictvím rozhlasu, televize a také SMS. Země zřídila v každém státě izolační jednotku pro případné nemocné a testy na ebolu provádí šest laboratoří.
Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová v dopise určeném celému světu a zveřejněném dnes stanicí BBC sdělila, že do boje proti ebole se musí zapojit všichni, protože tato nemoc nerespektuje hranice. Celé generaci Afričanů podle ní hrozí ekonomická katastrofa. Každá země, která může pomoci, to podle ní musí udělat, ať formou poskytnutí peněz, zdravotního materiálu nebo klinické expertízy. Zpočátku prý svět na ebolu reagoval bez jakékoli koordinace, což se nyní zlepšilo. „Svět pochopil, že se nemůže zabarikádovat a doufat, že se situace nějak zlepší sama,“ sdělila prezidentka země, na niž připadá přes 2000 obětí eboly.