Počátkem roku povolila Evropská léková agentura léčbu založenou na kombinaci tří látek, která by měla virus vyhnat z těla téměř najisto, uvedla.
Klinického zkoušení se zúčastnilo přes 2300 pacientů ve 25 zemích, včetně Česka. Vyléčilo se 95 až 100 procent nemocných. Do šesti klíčových studií byli zařazeni lidé nakažení nejobtížněji léčitelným genotypem 1, který je v Evropě nejrozšířenější.
„Chronická hepatitida C je onemocnění komplexní, jsou různé genotypy, máme specifické skupiny pacientů. Potřebujeme vybrat pro rozdílné nemocné vždy tu správnou léčbu. Nyní dostaneme do rukou takovou, která u správně zvolených pacientů odvede tu nejlepší práci,“ ocenila Hobstová.
V jedné ze studií byla zařazena i její pacientka, zdravotní sestra Ivana Vanišová. Nakazila se před 30 lety, stačila neopatrnost při práci s jehlou. Prošla bez úspěchu dvěma dlouhodobými léčbami, zabrala až třetí, kdy dostala novou kombinaci léků. Virus z krve zcela zmizel.
Chronická hepatitida C plíživě ničí játra a může přivodit i smrt. Virus se přenáší krví, nejde ale jen o nemoc narkomanů. Nakazit se může každý.
Virus se v těle rychle množí a mutuje. Nová léčba je založena na třech antiviroticích s odlišnými mechanismy účinku. Působí proti viru hepatitidy C v různých fázích jeho životního cyklu, vysvětlila lékařka.
Trojici léků je možno doplnit podle potřeb konkrétního pacienta o ribavirin, který se užívá již dlouho v kombinaci s interferonem. Právě interferon v nově schválené kombinaci chybí.
„To je bezpochyby přínosem pro lepší snášení léčby. Interferon totiž má nepříjemné vedlejší účinky. Díky bezinterferonovému režimu můžeme udržet v léčbě větší množství pacientů. Vedle toho má nová léčba i výrazně lepší účinnost a umožňuje zkrátit dobu léčby,“ shrnul Václav Hejda, který hepatitidu C léčí na první interní klinice Fakultní nemocnice Plzeň.