Curych -
„Transakce by mohla být uzavřena velmi rychle, ale není jisté, zda akcionáři budou s nabídkou souhlasit,“ upozornil podle agentury Reuters švýcarský koncern v prohlášení. Novartis nabízí za jednu akcii o deset procent více, než byla její středeční uzavírací hodnota.
Vakcíny za miliardy
Analytici transakci vesměs schvalují, ale domnívají se, že Novartis bude muset akcionářům nabídnout víc, pokud chce Chiron kompletně ovládnout. Proč se tedy do tak drahého odkupu pouští?
Sama firma nebyla v posledních čtyřech letech schopna přijít s novým lékem, jehož by se prodávalo za více než miliardu ročně. Novartis tak spoléhá na starší „bestsellery“, jako například osm let starý preparát Diovan, jehož tržby se vloni vyšplhaly na 3,1 miliardy dolarů.
Naopak Chiron, jehož celoroční tržby dosáhly vloni 1,7 miliardy dolarů, má nyní před schválením novou vakcínu na chřipku, která má velký potenciál dosáhnout podstatného úspěchu na trhu.
Vakcíny totiž představují pro firmy budoucí růst. Podle odhadů britské společnosti GlaxoSmithKline, která je vedoucí firmou na trhu vakcín, se do roku 2015 rozroste obrat za tyto prostředky na 30 až 40 miliard dolarů. Lukrativní je ale tento trh už v současnosti s 5,2 miliardy dolarů tržeb.
A to ještě donedávna farmaceuti pohlíželi na vakcíny jako na podřadný byznys. Jejich prodej rostl oproti například práškům pomaleji a především byly z hlediska výrobců velmi levné. Mnohé firmy tak tento sektor opustily. Nyní s hrozící globální epidemií chřipky a dalších nemocí se prodeje prudce zvedají a slibují výrobcům vysoké zisky.
„Obchod s vakcínami je rozhodně velmi slibný. Proto už na něm působí takoví hráči jako Glaxo nebo Sanofi-Aventis. Novartis si plánovaným odkupem zajistí další oblast, v níž bude hrát významnou roli,“ komentoval pro agenturu Bloomberg analytik Bob Pooler ze společnosti Lombard Odier Darier Hentsch.
Novartis předběhl Tevu
Podobně se letos prosadil Novartis i na poli generických přípravků, tedy levných kopií originálních léků. Na počátku roku se firma dohodla s německou podnikatelskou rodinou Strüngmannů, že za 8,3 miliardy dolarů odkoupí jejich 100procentní podíl v německém výrobci generik Hexal. Ten navíc ovládá kontrolní balík akcií v americkém konkurentovi Eon Labs.
Akvizici dokončil Novartis v červnu a navýšil svůj podíl v Eon Labs na bezmála stoprocentní balík akcií. Obě firmy pak integroval pod svou generickou divizi Sandoz a vytvořil tak největšího výrobce levných léků na světě.
Z prvního místa tak sesadil izraelskou společnost Teva Pharmaceuticals. Ta si to ale nenechala líbit a dohodla se na převzetí amerického konkurenta, společnosti Ivax, k níž patří také závody v Opavě, dříve známé jako Galena. Transakce vyjde na 7,4 miliardy dolarů.
Generický trh je stále lukrativnější. Jeho obrat se odhaduje asi na 58 miliard dolarů v loňském roce, což je desetina celého farmaceutického trhu. Navíc díky tomu, že v příštích letech vyprší řada patentů originálů, slibují mu odborníci roční růst minimálně deset procent.
Adam Junek,
Hospodářské noviny