Ve sněmovně pro ni hlasovali i poslanci opozice.
Vláda v novele zákona o získávání způsobilosti k výkonu zdravotního povolání navrhuje, aby v programu rezidenčních míst dostali peníze všichni uchazeči ve společném programu v prvních dvou letech a u vybraných oborů po celou dobu vzdělávání.
Vedle příspěvku od státu chce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) mladým lékařům ulevit také v platbách za atestační zkoušky. Návrh nařízení je na vládním webu. Lékaři by místo 3500 korun měli za zkoušku platit 500. Když ji nesloží, zaplatí při opakování 3500 a při dalším 5000 korun. Účinnost nařízení navrhuje Heger od 1. srpna 2011.
Novela vzdělávacího zákona schválená dnes v prvním čtení sněmovnou ruší dosavadní povinnost lékařů vykonávat po složení atestační zkoušky praxi pět let na území ČR. Ruší povinnost uzavírat stabilizační dohodu. Zároveň prodlužuje možnost přerušit specializační vzdělávání až na pět let.
Cílem novely je zamezit odchodům lékařů do ciziny nad únosnou mez. Změny v systému dalšího vzdělávání byly jedním z požadavků odborářské protestní akce Děkujeme, odcházíme, v níž dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů. Po podpisu memoranda, kterým jim stát zaručil od března zvýšení platů o 5000 až 8000 korun měsíčně a účast na reformních pracích, výpovědi stáhli.
Program rezidenčních míst ověřovalo ministerstvo v předchozích dvou letech. Změny navrhlo právě na základě těchto zkušeností. Při kalkulaci vycházelo z předpokladu, že je 1000 absolventů lékařské fakulty ročně. Pro 200 rezidenčních míst je určena podpora po celou dobu vzdělávání a pro 800 jen pro základní kmen v délce 24 měsíců.
Specializační vzdělávání trvá podle oboru od tří do sedmi let. Ministerstvo stanoví v přímo řízených nemocnicích měsíční úhradu povinné stáže na maximálně 5000 korun, nyní vybírají nemocnice i mnohem víc.