Praha - Podle zjištění Aktuálně.cz dostanou naopak praktičtí lékaři a stomatologové jen o málo víc, než loni. Laboratoře a lázně si vzhledem k inflaci dokonce mírně pohorší.
ZDE si můžete prohlédnout podrobný rozpis navrhovaného pojistného plánu
Ministr slaví. „Po mnoha letech bylo možné sestavit vyrovnaný rozpočet VZP,“ komentuje svůj návrh Rath.
Příjmy proti loňsku vzrostou o 9,5 miliardy, což umožní vyplatit lékařům a nemocnicím o sedm miliard korun více. Zároveň se sníží dluh pojišťovny z 10,6 miliardy v prosinci 2005 na 8,5 miliardy na konci letošního roku.
Ministr tímto krokem výrazně posunul dohodu, kterou s premiérem Jiřím Paroubkem a tehdejší ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou uzavřel loni v říjnu. Vyplývalo z ní, že zdravotníci budou mít k dispozici nejvýše stejnou částku jako letos.
„Na vyrovnaném rozpočtu se podílí z 95 procent zvýšení dotace ze státní poklady, vedle toho pomohla i regulace výdajů,“ vysvětlil svůj úspěch Rath. Regulaci předepsaných léků i výkonů sice zavedl počátkem roku, podle vlastních slov ale nechtěl výdaje škrtit dramaticky. Změny také začnou působit až v delší perspektivě.
Výkonů bude o pětinu méně
Ministrovi kritici z řad ambulantních lékařů a manažerů pojišťoven varují, že Rathovy regulace byly tak nepromyšlené, že mohou systém dostat do problémů. Ty by se však objevily až po volbách.
Rath od Nového roku zvýšil cenu lékařské práce. Pokud by zdravotníci zachovali současný počet výkonů, nemohly by pojišťovny z nich třetinu proplatit - jinak by se dostaly do dalších miliardových dluhů. Pololetní vyúčtování pojišťovny stihnou nejdříve po prázdninách.
Ministr takové obavy odmítá: „Pouze to znamená, že lékaři zredukují své výkony o 10 až 20 procent,“ popsal, jak by měl nově nastavený systém fungovat. Vesměs prý půjde o výkony, které nejsou pro pacienty nezbytné a které lékaři vykazovali jen z toho důvodu, aby zlepšili svůj příjem.
Nový sazebník účtuje lékařům za hodinu práce 467 korun mimo další náklady. „To je důstojná cena, ale lékař za ni nemůže pracovat 16 hodin denně. Nemůžeme tolerovat šibaly, kteří vykazují třeba 150 hodin práce za týden,“ řekl ministr. Takové výkony podle něho nebudou pojišťovny proplácet.
Železný zákon ministra Fišera
Podle nového rozpočtu VZP si polepší nemocnice o 7 procent a získají tak téměř polovinu ze sedmi miliard, které rozdělí pojišťovna navíc. Návrh tak pokračuje v trendu, který zavedl v roce 2001 ministr Bohumil Fišer - s výjimkou roku 2003 rostou rychleji příjmy nemocnic, než soukromých ordinací.
V privátní sféře přitom rostou rychleji než nemocnicím dotace ambulantním specialistům (například chirurgům a internistům) a laboratořím (například rentgenům). Rath dlouhodobě platné pravidlo zachoval u specialistů, kteří si polepší víc než o desetinu. Snaží se naopak zastavit nárůst u laboratoří. V posledních letech rostly jejich příjmy víc než o deset procent, letos by měly vyjít s loňskou částkou.
Výdaje na léky, které rostou dlouhodobě víc než o desetinu, se zvýší mírněji. Také zde straní vyhláška nemocnicím, které mohou předepisovat výrazně víc než loni.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Dvě stejné sítě
Pojistný plán ignoruje doporučení expertů ze Sdružení pro výzkum zdravotnické soustavy. Ti počátkem roku zveřejnili studii, podle níž má Česko ve srovnání se západoevropskými zeměmi dvojnásobnou síť ordinací specialistů. Část z nich je v soukromém sektoru, část v nemocnicích.
„Obě ambulantní sítě se částečně překrývají a utíkají tu prostředky ze zdravotního pojištění,“ řekl člen sdružení Jan Jaroš pro Hospodářské noviny. Zdejší politici by se měli podle něho rozhodnout, jestli omezit služby specialistů v nemocnicích, anebo v soukromých ordinacích.
Sám Rath navrhoval v jedné z dřívějších verzí zákona o neziskových nemocnicích, aby se ordinace specialistů právě v nemocnicích zrušily, na nátlak komunistů ale vzal svůj návrh zpátky. V pojistném plánu dnes jeho lidé doporučují nejvíc zvýšit příjmy specialistům obou sítí.
Aktuálně.cz