Kultivace těchto buněk navíc nevyvolává takové etické rozpory jako embryonální výzkum. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Nature Biotechnology.
Nadšení i pochyby
Někteří britští vědci jsou však oproti nadšení svých amerických kolegů poněkud skeptičtí. Poukazují především na absenci techniky, pomocí níž by bylo možné plodovou vodu odebírat.
Také skladování vody od velkého množství žen by podle nich mohl být problém. „Při přirozeném porodu plodovou vodu ztratíte, protože většina skončí na podlaze, odkud se samozřejmě sebrat nedá,“ podotýká profesor Colin McGuckin z Newcastle University, který se zabývá výzkumem kmenových buněk pocházejících z pupečníkové krve.
Přesto objev Američanů vítá. „Je samozřejmě mnohem lepší mít několik různých zdrojů kmenových buněk, protože pak budeme moci zajistit pacientům tu nejlepší péči,“ dodává McGuckin.
Naděje hlavně pro děti
Vědci ze severokarolinské Wake Forest University School of Medicine odebrali kmenové buňky ze vzorku plodové vody, který byl určen pro diagnostické testy v těhotenství, a v laboratorních podmínkách je pak nechali nadále vyvíjet.
Zjistili, že tyto buňky mají schopnost vyvinout se do celé řady buněk, což rozšiřuje možnosti jejich případného využití. Rovněž testy na myších ukázaly velmi nadějné výsledky.
Kmenové buňky se po implantaci do jejich těla začaly množit a produkovat chemikálie jak v mozku, tak v játrech. Vědci se domnívají, že kmenové buňky získané z plodové vody se mohou stát účinným lékem především pro dítě, jehož matce byla plodová voda odebrána.
(kha), www.Zdravi.Euro.cz
Zdroj: BBC
Originál článku: New stem cell source discovered
Celý článek si můžete přečíst ve Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz, které vyšly v pondělí 15. ledna 2007.