Spalničky se šíří kapénkami a jsou vysoce nakažlivé. Nemocný musí povinně na izolaci na infekčním oddělení nemocnice. Vyšetřeni musejí být všichni, kdo se s ním setkali a mohli se nakazit.
Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.
Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Onemocnění se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety. Vakcína ale nemusí chránit celoživotně, ve větším riziku jsou dnešní čtyřicátníci, kteří byli jako děti očkovaní jen jednou dávkou.
V současné době je očkování proti spalničkám povinné, aplikuje se společnou vakcínou také proti příušnicím a zarděnkám. Děti jí dostávají ve 13 měsících a znovu mezi pátým a šestým rokem. Podle odborníků podíl očkovaných snižuje také odmítání či odsouvání očkování některými rodiči, ti s tím ale nesouhlasí. Podle nedávno zveřejněného průzkumu věří bezpečnosti očkování asi dvě třetiny Evropanů. V celé EU se podle Státního zdravotního ústavu nakazilo od roku 2016 přes 44.000 lidí. Velká epidemi je také na Ukrajině.