Případ znovu projedná Obvodní soud pro Prahu 8, řekl ČTK mluvčí NS Petr Knötig. Česká justice opakovaně čelí kritice za formalismus při rozhodování o právní způsobilosti.
Muž, jehož dovolání nyní řešil Nejvyšší soud, je způsobilý jen k právním úkonům majetkové povahy, jejichž hodnota nepřesahuje 7000 korun. Ostatní záležitosti za něj vyřizuje opatrovník. Pacient podal návrh, aby soud omezení zrušil nebo výrazně zmírnil. Justice ale dospěla k závěru, že jeho nemoc je dlouhodobá a muž vyžaduje stálou péči. Proto pražské soudy návrh zamítly.
„Obvodní soud sice nechal vypracovat znalecký posudek, avšak detailně se současným stavem a možnostmi dalšího života muže nezabýval. Městský soud v Praze pak tento zamítavý verdikt potvrdil, když zcela odkázal na zdůvodnění obvodního soudu,“ uvedl Knötig.
Podle Nejvyššího soudu je třeba znovu zvážit to, zda jsou všechna omezení nutná a zda by muž například nezvládl život v chráněném bydlení. „Ani soud prvního stupně, ani odvolací soud ve svém rozsudku neuvedly, jak konkrétně je nebo může být navrhovatel nebezpečný sobě nebo svému okolí a jestli situaci navrhovatele nelze alternativně řešit mírnějšími prostředky,“ popsal Knötig.
Handicapovaných lidí se ve sporech o způsobilost opakovaně zastal také Ústavní soud. Předloni například stanovil, že lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmí být paušálně zbavováni volebního práva. Soudy musejí přezkoumávat okolnosti jednotlivých případů a zjistit, zda konkrétní lidé porozumí významu, účelu a účinkům voleb. ÚS také vydal řadu nálezů, v nichž kritizoval formalismus soudů při rozhodování o zbavení způsobilosti k právním úkonům.