Soul - „Jenže já nikdy neměla baculaté tváře a dva věštci mi řekli, že to znamená, že nám peníze budou pořád unikat,“ dodává pro list The New York Times.
V Jižní Koreji, kde jsou plastická chirurgie i věštění z čehokoli národní posedlostí, bylo zřejmě nevyhnutelné, že se tyto dva obory jednou propojí. Muži i ženy všech věkových kategorií čím dál tím častěji podstupují plastické zákroky v naději, že jim nový nos s rovnějším kořenem, širší a vystouplejší čelo či ostřeji narýsované lícní kosti přinesou bohatství a dost energie, aby vzali život do vlastních rukou.
„Každý desátý z mých pacientů mě žádá o operaci, která je postavená na změně, o níž věří, že jim přinese štěstí,“ říká plastický chirurg I Won-suk. Větší oči a červená ústa - s vyrovnaným poměrem dolního a horního rtu - jsou zvláště oblíbené u žen, které věří, že jim přinesou štěstí a lásku. Pacienti, kteří se chtějí zbavit smůly, obvykle přicházejí s žádostí o odstranění tmavých pih, zvláště těch pod očima, kterým se říká „slzy“ a předpovídají samotu.
Fyziognomie, čili umění čtení z tváře, je v Koreji, stejně jako v dalších asijských zemích, praktikována po staletí coby způsob, jak předpovídat budoucnost člověka. Korejci navíc věří, že v rysech obličeje je vepsána osobnost člověka, kterou utváří osud, geny a životní styl. „Ve venkovských oblastech Koreje lidé žili ve svých rodných vesnicích a městečkách a jen zřídka se stěhovali,“ říká Čo Song-ho, který patří k nejznámějším jihokorejským fyziognomům. „Takže Korejci cítí, že podívají-li se člověku na rysy obličeje, mohou z nich číst jeho rodinný původ, životní styl a osud. A tato tradice přežívá dodnes.“
Krom čtení z tváře Korejci vykládají také cokoli od data narození až po počet tahů štětcem ve jménu, vybírají-li si zaměstnance či obchodní nebo životní partnery. Není nic nezvyklého, když rodiče schválí výběr ženicha či nevěsty jenom na základě těchto znamení. Víra v ně je v Koreji tak silná, že věštění představuje byznys s ročním obratem 200 milionů dolarů.
Čo Ul-če, plastický chirurg působící v jižní části Soulu, vzpomíná, jak za ním přišla pacientka a vysvětlovala mu, že jí věštec řekl, že musí jít na plastickou chirurgii v Soulu a najít lékaře, jehož jméno začíná konkrétním znakem korejského písma. Plastičtí chirurgové říkají, že operace založené na věštění z tváře začaly poté, co asijská finanční krize v letech 1997 - 1998 zostřila boj o pracovní místa. Mnozí lidé provozující vlastní podnik či hledající zaměstnání se začali obracet na plastické chirurgy, aby spolu se svým vzhledem vylepšili svou naději na štěstí. Tedy, v tomto případě je na prvním místě vždycky štěstí, protože plastická operace založená na věštění z fyziognomie nutně neznamená, že pak bude člověk vypadat lépe.
Plastický chirurg Pak Hjun vzpomíná, jak za ním přišla žena středního věku, aby jí udělal bradu vykrojenou nahoru. Věřila, že jí tato změna přinese klidné a prosperující stáří a především přiměje jejího syna, aby se vyléčil z gamblerství. „Řekl jsem jí, že to naruší harmonii jejích rysů, ale odpověděla mi: 'Na tom nezáleží, prostě to udělejte',“ říká Pak.
Podle konfuciánské tradice je zahrávání si s fyzickými rysy nejen neuctivé vůči předkům, ale také potenciálně škodlivé jak pro člověka, tak pro jeho potomky. Jenže zatímco si Korejci uchovali víru v tradiční věštění, mnozí z nich zároveň začali věřit, že malým uždíbnutím tuhle a vycpáním támhle se dá jejich osud opravdu ovlivnit. Plastičtí chirurgové navíc připouštějí, že fyziognomie je pro ně dobrým marketingovým prostředkem a mnohé kliniky už své schopnosti nabízejí v reklamách.
Ko Un-so, poradkyně nemocnice v Soulu, tvrdí, že pro ni plastická operace byla jako zázrak. Před osmi lety si nechala vstříknout tuk do vrásek mezi nosem a ústy. Tyto vrásky, jak jí předpověděl vykladač, mohly znamenat, že přijde o peníze. „Nevím, jestli mi to jenom dodalo sebedůvěru, ale od té operace rozhodně vydělávám víc peněz a můj profesní život se stabilizoval,“ říká. „Každému s nešťastnými rysy tváře doporučuji plastickou operaci.“
ČTK