Na pondělní článek MF DNES Klece z ústavů měly zmizet, ale nemocné v nich drží dál reaguje MUDr. Vratislav Kraus.
Bohužel o zrušení klecí a sítí v psychiatrických zařízeních a ÚSP rozhodují většinou lidé, kteří jsou naprostými laiky, mají zkreslené představy o tom, proč a jak se tyto omezovací prostředky užívají!
V řadě případů může pacient z umístění v síťovém lůžku profitovat. Klasickým příkladem jsou staří lidé s tranzitorními amentními stavy, které se často objevují v noci u nemocných s Alzheimerovou demencí, či jinými organickými psychosyndromy.
Z klasického lůžka i z lůžek s postranicemi vylézají,padají a na vzniklé fraktury-nejčastěji krčku stehenní kosti pak umírají!
Nikdo z novinářů MF Ddnes si na vlastní kůži nevyzkoušel sloužit na mnohalůžkovém oddělení některé z léčeben určeném pro neklidné idioimbecily aj. agresivní nemocné! Pak by asi pochopil, proč je někdy lepší klec než síť!
Agresivní idiot se dokáže ze sítě dostat někdy do l/4 hodiny a napadat okolí i bez zdánlivého důvodu! Blbismus a pangejtismus je bohužel pro naši republiku nyní typický.
Poprvé a zatím naposled jsem ohodnotil postoj nynějšího prezidenta pana Klause za projev zdravého rozumu v této věci! Paní J.K.Rowlingová, autorka Harryho Pottera, která byla jednou z autorek kampaně proti síťovým lůžkům v Česku,žila a vyrůstala v jiné kultuře nežli my!Jistě měla v dětství au pair!
Na rozdíl od malých Čechů,kteří v ohrádkách a klecových postýlkách vyrůstali běžně! Na rozdíl od zaměstnanců v psychiatrických léčebnách se maminky nemusí za to omlouvat úředníkům OSSZ.
MUDr. Vratislav Kraus, www.Zdravi.Euro.cz
Fanka.Chudejova@seznam.cz
Ten kdo v takovém zařízení nikdy nepracoval, vůbec neví o čem je řeč. Těm, kteří tak ostře brojí proti klecím i tzv. síťakům bych doporučila, ať si zkusí strávit jeden jediný den v takovémto zařízení na místě personálu. Uvidíme jestli jim to „nadšení “ vydrží.