Zastupitelstvo Pardubického kraje založilo ke dni 21. června akciové společnosti Pardubická krajská nemocnice, a. s., se sídlem v Pardubicích, Chrudimská nemocnice, a. s., se sídlem v Chrudimi, Orlickoústecká nemocnice, a. s., se sídlem v Ústí nad Orlicí, Svitavská nemocnice, a. s., se sídlem ve Svitavách a Litomyšlská nemocnice, a. s., se sídlem v Litomyšli.
„Ke dni 1. října letošního roku na ně budou převedeny úkoly a činnosti nemocnic jako příspěvkových organizací. Představenstva akciových společností budou jednočlenná a byli do nich zvoleni stávající ředitelé nemocnic,“ informovala Právo mluvčí krajského úřadu Pardubice Kateřina Nohavová.
„Tento krok vyplývá z harmonogramu transformace, který schválila jak rada, tak zastupitelstvo koncem loňského roku. Převodem nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti chceme zabránit dalšímu propadání zdravotnických zařízení s akutní lůžkovou péčí do ztrát. Znovu musím zdůraznit, nejde o žádnou privatizaci a akcie nebudou obchodovatelné,“ řekl náměstek hejtmana odpovědný za zdravotnictví Josef Janeček (ODS).
Na červnové tripartitě kraje zástupců zdravotnických zařízení se proti převodu nemocnic na akciové společnosti postavili odboráři s tím, že otázku transformace nemocnic řešilo i červnové jednání tripartity.
Vyjádřili obavy z odchodu pracovníků ze zdravotnictví a možného poklesu platů. Obojí by vedlo k poklesu kvality zdravotní péče.
„Pozitivním výsledkem schůzky byl postoj zástupců zaměstnavatelů k plánované transformaci. Ti ji z ekonomického hlediska podpořili, avšak zároveň upozornili na nutnost vytvoření mechanismů zajišťujících zachování kontinuity,“ řekl vicehejtman Roman Línek (KDU-ČSL).
„Zkušenosti našich krajských partnerů říkají, že transformace nemocnic není řešením samospasitelným a sama o sobě nezajistí vyrovnané hospodaření. Umožňuje však transparentnější nakládání s finančními prostředky, rychlejší zpětnou vazbu na hospodářské výsledky,“ dodal Línek.
Zdeněk Seiner, Právo