O poplatcích ve zdravotnictví musí Senát rozhodnout do 29. ledna

7. 1. 2009 8:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Koalice má na nalezení kompromisní podoby rušení poplatků ve zdravotnictví čas do 29. ledna. Tímto dnem končí lhůta, kterou má Senát na projednání opozičního návrhu na zrušení regulačních poplatků bez náhrady. ČTK to dnes po jednání senátorů ODS řekl jejich předseda Jiří Stříteský...


„Samozřejmě budeme jednat,“ uvedl k obsahu dohody Stříteský, konkrétnější ale nebyl. ODS chce novelu přepracovat v Senátu do podoby, kterou by vládní koalice mohla prosadit i ve sněmovně. Tedy i hlasy nespokojenců z vládních stran, jimž se nynější podoba poplatků nelíbí.

„My v Senátu učiníme takovou koaliční dohodu, aby se ty poplatky vrátily do Poslanecké sněmovny v podobě, ve které jednoznačně koalice prohlasuje tuto dohodu,“ prohlásil před Vánocemi premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Regulační poplatky by tak měly být do určité míry zachovány.

Ministerstvo zdravotnictví už nabídlo zrušení poplatků za děti do šesti nebo 15 let a snížení ochranného limitu z 5000 na 3000 korun nejen pro děti, ale i pro důchodce. Jim by se do třítisícového limitu mohly zahrnovat i poplatky, které se tam nyní nezapočítávají. Nejasno je kolem poplatků za položku na receptu. Ministerstvo navrhuje zachovat poplatek za každý lék bez doplatku, lidovci ale chtějí, aby lidé platili jen za celý recept, ne za jednotlivé položky.

Opoziční ČSSD ústy svého předsedy Jiřího Paroubka trvá na tom, aby se koalice na úpravách novely dohodla také s ní. V opačném případě hodlá ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. ODS takové ultimátum odmítla.

Téma zrušení poplatků bylo hlavním slibem ČSSD před loňskými krajskými a senátními volbami, které sociální demokraté vyhráli. ČSSD těsně před prosincovým schvalováním novely ve sněmovně slíbila podpořit návrhy dvou lidoveckých poslanců, podle nichž by se za recept mělo platit místo 30 jen 20 korun a za děti a důchodce by poplatky hradily zdravotní pojišťovny.

Lidé od loňska platí za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za některé léky vydají v daném roce přes 5000 korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?