- Svazem svobodných demokratů a Maďarskou socialistickou stranou.
Ministr zdravotnictví, svobodný demokrat Lajos Molnár získal pověst reformátora již jako šéf budapešťské nemocnice sv. Imreho, kterou z upadající ošetřovny přeměnil ve vzorovou kliniku i díky úspěšnému využití veřejných i soukromých finančních zdrojů.
Avšak ministrův záměr prosadit tržní řešení pro zdravotní péči i v celostátním měřítku narazil podle listu na tuhý odpor silnějšího partnera ve vládní koalici. Socialisté prý odmítají zavedení jakéhokoliv modelu soukromého zdravotního pojištění a raději by pouze reformovali stávající státní zdravotní pojišťovnu.
Obě strany se podle deníku shodují jen na tom, že ani v reformovaném zdravotnictví by nikdo neměl propadnout mimo sociální síť. Svobodní demokraté věří, že to lze zajistit i se soukromým pojištěním.
Socialisté se naopak domnívají, že postačí jen zvýšit účinnost stávajícího systému modernějšími technologiemi a administrativou. Ale chtěli by zachovat systém „jediného státního operátora“, protože jedině tak prý lze zajistit zdravotní péči spravedlivě pro všechny.
Ekonomové sice s touto představou polemizují, avšak bez podpory socialistů ministr Molnár patrně své představy v parlamentu neprosadí.
Premiér Ferenc Gyurcsány zatím vybídl obě strany, aby zůstaly otevřeny všem názorům a zvážily rady expertů, aby z různých modelů vzešlo nejlepší východisko.
O financování zdravotnictví by se mělo rozhodovat příští měsíc, poznamenal list Világgazdaság. Nicméně již od čtvrtka 15. února začnou maďarští lékaři a nemocnice vybírat poplatky od pacientů. Za návštěvu v ordinaci či za den v nemocnici zaplatí každý dospělý 300 forintů (přes 30 Kč).
Penzisté, sociálně slabí a chronicky nemocní budou mít slevu. Stát taky přestane platit zdravotní pojištění za plnoleté nezaměstnané rodinné příslušníky žijící v jedné domácnosti.
Tyto reformní kroky, které mají odlehčit silně deficitnímu státnímu rozpočtu, parlament schválil už loni v polovině prosince.
ČTK