JIŘÍ PEŠINA, lékař, pracovník farmaceutické společnosti: Obávám, protože už v letošním roce nebyla situace dobrá a v příštím roce by nemocnice mělo opustit větší množství lékařů a zdravotnictví dostane o více než 2 mld. Kč méně než letos.
Přitom počty pacientů se každoročně zvyšují. Například v onkologii přibývá každý rok o pět procent nemocných víc. Peněz ve zdravotnictví ale nebude nikdy dost. Řešení je ve změně systému.
ALEŠ HÁLA, projektový manažer, Brno: Zhoršení péče se prozatím neobávám. Podle mého názoru by mělo dojít ke koncentraci specializované péče do špičkových pracovišť.
Myslím si, že nemocnice a její zaměstnanci by měli mít snahu najít dlouhodobé udržitelné řešení. Zároveň lékaři by měli být kvalitněji oceněni za svou práci.
LENKA VČELÁKOVÁ, podnikatelka, Beroun: Neobávám se masového odchodu lékařů, ale zhoršení kvality péče ano, ale to již dlouhodobě.
I když vím, že máme kvalitní lékaře a lékařskou péči, systému jako takovému ale moc nevěřím. Nemyslím si, že je málo peněz ve zdravotnictví, ale problém vidím spíše v hospodaření s nimi.
DAGMAR HONSOVÁ, meteoroložka, Praha: Neobávám, ale přesto je třeba urychleně něco dělat.
Hlavně podle našeho názoru musí být definovány standardy péče a možnost si za své zdraví (a svých blízkých) připlatit.
Do čeho jiného, cennějšího už by měl člověk investovat. Tak lze i drobnostmi do zdravotnictví dostat další peníze. Rádi bychom připlatili například za to, že nemusíme čekat hodinu, ale půjdeme v objednaný čas.