Objev liberecké univerzity pomůže ochránit před rakovinou kůže

28. 5. 2014 8:17
přidejte názor
Autor: Redakce
Nový objev vědců z Technické univerzity v Liberci pomůže v budoucnu ochránit před rakovinou kůže, přehřátím organismu nebo toxickými látkami.


Ve zdejší Laboratoři měření barevnosti a vzhledu vyvinuli totiž nejen způsob použití barviv citlivých na ultrafialové záření, teplo nebo chemické látky na textiliích, ale také unikátní přístroj Fotochrom, který dokáže změny barev i jejich odolnost v zátěži měřit. Novináře o tom informoval vedoucí výzkumného týmu Michal Vik.

Tričko s citlivým potiskem či vetkaným pruhem, může nositele upozornit změnou barvy na intenzitu UV záření, která pro něj může být nebezpečná, a mohlo by tak pomoci předcházet tomuto onemocnění. Melanom totiž patří mezi nejagresivnější nádory. V ČR jím ročně onemocní 2100 lidí, každoročně číslo stoupá. Zhruba pětina pacientů na melanom zemře. Nejvíc těchto nádorů přibývá u mužů po padesátce, kteří často riziko kožní rakoviny podceňují, a u žen a dívek od deseti do 29 let, které často podléhají trendu snědé kůže.

Barvy reagující na světlo, teplo či chemické složení prostředí nejsou ve světě ničím novým, unikátní je však jejich použití na oblečení. Citlivé barvy lze využít jako potisk, ale ve spolupráci s Technickou univerzitou v Bratislavě vyvinuli vědci i způsob, jak jimi obarvit přímo vlákna, z nichž jsou utkané či upletené, použít je lze i v netkaných textiliích. „Použít by je bylo možné třeba v dětském oblečení, kde by změnou barvy mohly upozornit na přehřátí dítěte,“ doplnila členka týmu Martina Viková. Využít je ale lze i v průmyslovém výrobě, kde mohou v těžko přístupných místech nahradit třeba teplotní čidla.

Liberecká Laboratoř měření barevnosti a vzhledu vznikla před 15 lety, využití pigmentů citlivých na teplo či světlo se tu věnují už deset let. Laboratoř je jedním z pěti podobných pracovišť na světě. Díky unikátnímu technickému vybavení sem jezdí studenti nejen z Číny a Indie, pro něž je textilní průmysl klíčovým odvětvím, ale také třeba z USA nebo Velké Británie. „Zájem je tak velký, že tu musí studenty dokonce odmítat,“ poznamenal rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?