ČTK to řekl mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Projekt kritizuje v kraji opoziční ODS.
Přes správní řízení vedené od konce května antimonopolním úřadem může tendr podle kraje pokračovat. To ČTK potvrdil šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. „Předběžné opatření v této věci není vydáno,“ uvedl Rafaj s tím, že zakázkou se úřad zabývá na návrh společnosti CGM Czech. Ta si stěžovala na údajně příliš přísné kvalifikační podmínky.
Žádosti o účast v tendru podaly firmy OHL ŽS, Průmstav, BAK, VCES a Skanska. Zakázku chce získat i Sdružení Nemocnice Náchod, jehož členy jsou Metrostav a Hochtief, a také Sdružení Náchod, v němž figurují firmy Geosan a Strabag, uvedl mluvčí kraje. Odhadovaná cena zakázky je 875 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.
Kraj pod vedením ČSSD na projekt získal evropskou dotaci 125 milionů korun, o dalších téměř 300 milionů korun z unie usiluje. Na stavbu si kraj také chce vzít úvěr 600 milionů korun. Opoziční ODS stavbu pro její financování z úvěru kritizuje a označuje ji za megalomanský projekt. „Nemocnice je klíčovým zdravotnickým zařízením v regionu a modernizaci rozhodně potřebuje,“ uvedl dříve hejtman Lubomír Franc (ČSSD).
Stavba by mohla začít letos na podzim a hotová by podle zadávacích podmínek měla být za 27 měsíců. Předmětem zakázky jsou stavební práce a dodávky techniky pro operační sály. Dostavba v dolním areálu nemocnice se bude dělat za plného provozu nemocnice. Počítá se s vybudováním čtyř nových budov, v nichž bude několik operačních sálů, téměř 20 specializovaných vyšetřoven a pracovišť a také přes 180 lůžek pro pacienty.
Nemocnice Náchod je po hradecké státní fakultní nemocnici největším zdravotnickým zařízením v kraji. V rámci své spádové oblasti slouží v některých oborech přes 150.000 lidem a na odděleních má 650 lůžek.
Některé budovy nemocnice jsou ve špatném stavu, o rekonstrukci celého areálu se hovořilo několik let. Práce začaly vloni v létě, kdy stavbaři zbourali objekty ředitelství a infekčního oddělení.