Očkování proti klíšťové encefalitidě je pro lidi nad 50 let zdarma. Jak probíhá?

7. 3. 2023 7:30
přidejte názor
Zdroj: Depositphotos

Očkování proti klíšťové encefalitidě představuje jedinou možnou formu prevence proti tomuto onemocnění. Zatímco u dětí bývá průběh nemoci zpravidla lehčí, u starších osob existuje mnohem větší riziko závažného průběhu, kdy virus napadá centrální nervový systém. V současnosti je proto očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno ze zdravotního pojištění osobám ve věku nad padesát let. Jak očkování probíhá?

Klíšťová encefalitida a očkování

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které patří do skupiny tzv. arbovirů a nejčastěji se rozvíjí po kousnutí infikovaným klíštětem. V počátcích se nemoc typicky projevuje neurčitými příznaky podobnými běžnému nachlazení, tedy únavou, bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou.

Poté může, ale nemusí následovat druhá fáze onemocnění, kdy virus postihuje centrální nervový systém (meningitida, meningoencefalitida, myelitida a podobně). Děti mívají lehčí průběh onemocnění, zatímco starší osoby mají mnohem vyšší riziko těžšího průběhu. Jedná se tedy o poměrně závažnou nemoc.

Klíště virus nejprve získá sáním nakaženého zvířete a následně se může z jeho slin šířit na dalšího hostitele. Infikovaná klíšťata se vyskytují v mnoha zemích, konkrétně od střední a severní Evropy až po Dálný východ. Jedinou ochranou před tímto onemocněním je očkování, které se doporučuje především pro osoby středního a vyššího věku, kterým hrozí závažný průběh nemoci. [1, 23]

Nakazil se někdo ve vašem okolí od infikovaného klíštěte?

Jak probíhá očkování na klíšťovou encefalitidu?

Očkování se aplikuje ve třech dávkách, které se podávají do svalu ramene v průběhu jednoho roku. Pro dospělé jsou k dispozici dvě neživé vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml a Encepur. V případě dětí se používají obdobné přípravky s nižším obsahem látky, tedy FSME-IMMUN 0,25 ml a Encepur pro děti. Výdej vakcín je samozřejmě vázán na lékařský předpis a aplikuje je pouze lékař nebo sestra. Očkovat se můžete u svého praktického lékaře nebo také v očkovacím centru.

Kdy očkovat proti klíšťové encefalitidě?

První dávku odborníci doporučují podstoupit s dostatečným předstihem před vypuknutím klíšťové sezóny, tedy ideálně v zimě. Očkovat ale lze v průběhu celého roku. Protilátky se vytvářejí 14 dní po aplikaci druhé dávky, která následuje s odstupem čtyř až deseti týdnů (1 až 3 měsíců) od první dávky. Vakcína tedy začíná být účinná až v této době.

Pokud je však nezbytné dosáhnout imunizace rychleji, například při očkování na jaře nebo v létě, může být druhá dávka podána již dva týdny po první aplikaci. Třetí dávka je utvrzující a následuje za pět až dvanáct měsíců. Po třetí dávce očkování jste proti viru chráněni po dobu tří až pěti let. Přeočkování proti klíšťové encefalitidě probíhá jednou dávkou po uplynutí této doby. [4, 5, 67]

Očkování proti klíšťové encefalitidě u dětí

Chránit děti proti klíšťové encefalitidě je možné již od jednoho roku života. Jak jsme si uvedli výše, na našem trhu jsou dostupné dvě neživé vakcíny určené přímo pro děti. Očkování pak probíhá ve třech dávkách, tedy stejně jako u dospělých. V dětském věku se organismus s touto nemocí však obecně vyrovná mnohem lépe než u starších lidí.

Očkování se tedy doporučuje hlavně pro děti, které se zdržují v některé z oblastí se zvýšeným výskytem infikovaných klíšťat, jako jsou například jižní Čechy, podhůří Šumavy, Plzeňsko (zejm. okolí Berounky), okolí Prahy (kolem Vltavy) a podobně. Pamatujte ale, že vyššímu riziku těžkého průběhu onemocnění jste vystaveni mnohem více vy než vaše děti či vnoučata. [8, 9]

Očkování proti klíšťové encefalitidě: cena

Cena za očkování proti klíšťové encefalitidě se může lišit v jednotlivých ordinacích a zdravotnických zařízeních, orientačně se však jedna vakcína pohybuje kolem 900 Kč. Počítat ovšem musíte se schématem obsahujícím tři dávky, tudíž výsledná cena bude nakonec trojnásobná.

Očkování proti klíšťové encefalitidě u osob nad 50 let

Na začátku ledna 2022 vstoupila v platnost novela o veřejném zdravotním pojištění, díky které je očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno ze zdravotního pojištění osobám starším padesáti let. Lidé v této věkové kategorii tedy mají očkování proti klíšťové encefalitidě zcela zdarma.

Očkování proti klíšťové encefalitidě: VZP a jiné pojišťovny

Největší česká zdravotní pojišťovna VZP přispívá pojištěncům na očkování proti klíšťové encefalitidě částkou až 700 Kč. Jiné pojišťovny na očkování také přispívají, a to v rozmezí 500 až 1600 Kč. Některé však přispívají na očkování pouze dětem.

O přesné výši a podmínkách příspěvku na vakcínu se proto vždy předem informujte u vaší zdravotní pojišťovny. Nezapomeňte, že k proplacení příspěvku budete pro pojišťovnu potřebovat potvrzení o očkování. [10, 11, 12, 13]

Reakce na očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti klíšťové encefalitidě je považováno za velmi bezpečné a obvykle se obejde bez nežádoucích účinků. Pokud se nějaké objeví, bývají mírné. Typicky se jedná o zarudnutí nebo mírný otok v místě vpichu, případně také o otok přilehlých lymfatických uzlin.

Po očkování první dávkou se někdy mohou objevit příznaky podobné nachlazení, jako je zvýšená teplota a bolest hlavy. Tyto vedlejší účinky obvykle odezní do tří dnů od očkování. Vakcína obsahuje oslabené viry, které již nemají schopnost se v organismu množit, a organismus se s nimi zpravidla vypořádá velmi dobře. [14, 15, 16]

Zdroje: zpmvcr.cz, ockovani-zahranici.cz, klistova-encefalitida.cz, ockovacicentrum.cz, pozorkliste.cz, next-clinics.cz, nzip.cz, vakciny.net

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?