Co jsou spalničky
Spalničky jsou vysoce nakažlivou infekční nemocí virového původu. Tato nemoc se šíří vzduchem a je přenášena kapénkovou infekcí, v praxi tedy kýcháním a kašlem. Nejdříve postihuje nosohltan a spojivky, poté lymfatický systém. Při komplikacích může onemocnění vést i k zánětu dýchacích cest.
Mezi první projevy spalniček patří horečka, rýma, kašel či zánět spojivek a až následně se objevuje flekatá vyrážka, která začíná na krku a na obličeji. Poté se šíří na zbylou část těla. Inkubační doba je 13 dní.
Nejčastěji bývají postiženy děti do 5 let, nakazit se ale může osoba v jakémkoliv věku. Pokud jedinec spalničky prodělá, stane se vůči nim imunní po zbytek života.
Očkování proti spalničkám
Právě z důvodu vysoké nakažlivosti této nemoci je očkování v České republice povinné již od roku 1996 a bývá hrazené ze zdravotního pojištění. K očkování spalniček se používá kombinovaná vakcína, která chrání děti nejen proti spalničkám, ale také proti zarděnkám a příušnicím.
Mezi registrované látky, které se používají při kombinovaném očkování, patří vakcína Priorix nebo Triviac. Volba vakcíny závisí vždy na lékaři a očkuje se do horní části paže.
Kdy se očkuje proti spalničkám
Proti spalničkám mohou být očkované děti starší 15 měsíců, protože dříve by mohly mít v těle mateřské protilátky snižující účinek vakcíny.
Vakcína se očkuje ve dvou dávkách, přičemž druhou dávku může dítě dostat 6 až 10 měsíců po první dávce. Horní věková hranice pro podání vakcíny není stanovena, ale pokud není důvod očkování odkládat, je vhodné zmíněné termíny dodržet.
Reakce na očkování proti spalničkám
Po očkování se u dětí nemusí dostavit žádné nežádoucí reakce. U dětí, kde se však nežádoucí účinky projevily, se nejčastěji jednalo o některou z těchto komplikací:
- Bolestivost
- Citlivost
- Nevolnost
- Zarudnutí v místě vpichu
- Otok v místě vpichu
- Horečka
- Vyrážka
Kolik jste přibrala v těhotenství?
Kdy očkování odložit
Existují situace, při kterých je lepší odložit očkování. Spalničky nejsou jedinou dětskou nemocí, a pokud dítě onemocní z jakýchkoliv důvodů, budete muset očkování přesunout na jindy. V době očkování by neměly být děti vystaveny žádné fyzické ani psychické zátěži nebo brát některé léky, například antibiotika. Pokud by se váš potomek již léčil s nějakou nemocí, budete se muset poradit s pediatrem.
Očkování spalniček vyvolává diskuze
Nejen očkování proti spalničkám, ale i jiným dětským nemocem mezi některými maminkami vyvolává diskuze o tom, zda očkování nezpůsobuje autismus u dětí. Britská lékařská komora však vyšetřovala studii A. Wakefielda z roku 1998, která se zabývala souvislostí mezi očkováním a autismem, a prokázala, že se jednalo o klamavou studii. Prozatím žádné studie dokládající souvislost mezi očkováním a autismem neexistují.