Odboráři spouští alarm, o nemocnicích se musí okamžitě jednat

17. 10. 2012 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Odbory po volbách začaly tlačit na uskutečnění mimořádného jednání tripartity, kde by se prioritně řešila budoucnost českých nemocnic od 1. ledna 2013. Nemocnice totiž ani tři měsíce před koncem roku nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Kromě existenciální nejistoty nemohou plánovat ani operační výkony.


Podle vedení Českomoravského odborového svazu (ČMKOS) není dosud jasné, jak bude po Novém roce vypadat síť nemocnic, kterou se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo restrukturalizovat, přičemž avizovalo zánik tisíců akutních lůžek, což by mohlo vést i k zavírání některých oddělení či celých menších nemocnic. O citlivém tématu nechtělo ministerstvo před volbami v rámci tripartity jednat.

Avizovaná restrukturalizace by měla být realizována i skrze novou smluvní politiku zdravotních pojišťoven. Neexistenci a otálení s uzavíráním smluv trvale kritizuje i Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), Svaz pacientů ČR a rada postižených. Nemocnice ani pacienti totiž nevědí, jaká péče bude poskytována a nakolik optimalizace počtu lůžek ovlivní dostupnost péče v regionech.

Klíčová sazba daně

Odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), který včera naposledy řídil jednání tripartity, řekl ČTK, že by se další diskuze o nemocnicích měla uskutečnit v širším kruhu. Vedle odborů a zaměstnavatelských svazů by se jí měl účastnit i premiér Petr Nečas (ODS). Termín jednání však zatím není znám.

Odbory zamýšlenou účast premiéra vítají, ale žádají, aby se zasedání zúčastnil zejména ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který má na svědomí chystané zvýšení daně z přidané hodnoty. „Zhoršení v oblasti zdravotnictví a sociální péče nastoupilo už po letošním zvýšení DPH,“ řekl novinářům předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Plénum tripartity zasedalo včera až po sedmiměsíční pauze, neboť to poslední březnové odbory na protest opustily a odmítly se účastnit i následujícího dubnového jednání, které pak premiér raději odložil na neurčito.

Šéfové odborů však včera oznámili, že v tomto protestu už pokračovat nehodlají a dalších jednání se budou pravidelně účastnit – prý tak budou mít větší možnost zveřejňovat svoje postoje.

Podle Jaromíra Drábka bylo včerejší jednání velmi věcné a korektní, což potvrzují i zaměstnavatelé a zástupci odborů. „Z úcty k odstupujícímu ministrovi jsme se chovali vzájemně slušně,“ podotkl prezident svazu průmyslu Jaroslav Hanák. Také podle Středuly byly tentokrát „předložené argumenty vyslyšeny“.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?