Obě nemoci jsou nakažlivé virové infekce, které se přenášejí nejčastěji kapénkami. Ty nemocní šíří do okolí při dýchání, kašlání, kýchání či smrkání. U obou se lze nakazit i dotykem s kontaminovanými předměty, na jejichž povrchu dokážou virové částice přežít i několik dní. Platí také, že nakažení mohou být infekční i v době, kdy sami nepociťují žádné příznaky.
„Chřipka, podobně jako koronavirus, nejvíce ohrožuje seniory a pacienty z rizikových skupin, kteří trpí jiným chronickým onemocněním. Kromě nich ale každoročně onemocní chřipkou také 20 až 30 procent dětí a výjimkou bohužel nejsou ani úmrtí v této věkové skupině,“ uvedl Kynčl, který je vedoucím Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Podle něj je třeba si uvědomit, že se chřipka v době pravidelné zimní epidemie podílí na vytížení stejných zdravotnických zařízení, jaká se ocitají pod náporem pacientů s covid-19, tedy zejména infekční oddělení, jednotky intenzivní péče nebo lůžka s plicní ventilací.
„Očkování proti chřipce vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení počtu onemocnění, hospitalizací, komplikací i úmrtí především u rizikových skupin. V současnosti jde tedy o nejlepší a nejúčinnější prostředek v prevenci přenosu a výskytu chřipky a jejích častých komplikací,“ dodal Kynčl.
Během chřipkové sezony vyhledá praktického lékaře s chřipkou či jinou akutní infekcí dýchacích cest zhruba milion Čechů. V letošní chřipkové sezoně bylo hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče do poloviny dubna 298 osob, 58 z nich zemřelo.
Nemocí covid-19 se v ČR nakazilo od 1. března do včerejška 8527 lidí, 297 zemřelo. Aktuálně je hospitalizováno 166 nemocných, v době nejvyššího náporu epidemie v prvních dvou dubnových týdnech jich bylo přes 400.
Jako hlavní opatření proti oběma virům odborníci vyzdvihují mytí rukou, nošení roušek nebo zvýšenou ochranu nemocných a seniorů.