Podle ČMKOS by se snížily důchody, nemocenská i podpory v nezaměstnanosti
Pokud by ODS zrealizovala svůj program Modrá šance, znamenalo by to okamžitý a razantní růst chudoby v České republice ze současných čtyř až osmi procent populace až na 39 procent.
Tvrdí to představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve své analýze, kterou centrála představila ve středu novinářům. „Na reformy ODS by velice negativně doplatilo více než 75 procent občanů v České republice, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, ale i důchodců. Z roku na rok by došlo ke značnému zchudnutí velké části občanů,“ prohlásil šéf ČMKOS Milan Štěch.
Odborářům se nelíbí, že ODS hodlá výrazně snížit sociální pojistné, určené na výplatu penzí a nemocenských dávek, že chce zavést minimální rovný důchod pro všechny, prodloužit věk odchodu do penze, razantně liberalizovat zákoník práce, zrušit minimální mzdu či povinné nemocenské pojištění.
„Odmítáme, že na reformách, které ODS navrhuje, vydělají především bohatí a bezdětní. Dá se říci, že to je přímo na papíře zapsaná protirodinná politika, protože je zcela zřejmé, že největší dopady by byly na rodiny s dětmi,“ dodal Štěch.
Minimální dávky
Podle odborů povede snížení pojistného a i daní k omezení rozsahu a kvality veřejných služeb, tedy ke snížení důchodů, nemocenských dávek, či podpor v nezaměstnanosti.
„Nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, které nebudou mít dostatečné prostředky na připojištění, se budou muset smířit s omezeným přístupem k veřejným službám a se sociálními dávkami pohybujícími se na úrovni životního (existenčního) minima,“ prohlašují odboráři ve své analýze.
Rovný důchod na úrovni 20 až 30 procent průměrné mzdy by podle odborových výpočtů pro člověka s hrubou mzdou 17 tisíc korun měsíčně znamenal měsíční důchod ve výši 3400 až 5100 korun.
„Spodní hranice rovného důchodu tak představuje o 900 korun nižší částku, než je současné životní minimum, které je 4300 Kč,“ konstatuje se v analýze. Odboráři upozorňují, že ještě hůře by na rovný důchod doplatily ženy, které se dožívají výrazně vyššího věku než muži:
„Ženy s rovným důchodem budou žít po dlouhou řadu let bez pomoci státu v chudobě,“ uvádí se v materiálu. Zrušení minimální mzdy by podle odborů znamenalo zrušení práva občana, aby garantovanou nejnižší mzdou byl schopen uživit sebe i svou rodinu.
„ČR zatím patří k zemím s nejnižší mírou chudoby v rámci celé Evropské unie. Příjem pod hranicí chudoby má kolem osmi procent osob. Proti ostatním státům EU má však Česko vysokou koncentraci osob těsně nad prahem chudoby,“ konstatují odboráři a dodávají:
„Bez příjmů z důchodů a ostatních sociálních dávek, které Modrá šance výrazně redukuje, by žilo pod hranicí ohrožení chudobou 39 procent obyvatel České republiky.“
Kvalitní léčba jen pro bohatší
Odboráři dále tvrdí, že zavedení Modré šance ODS ve zdravotnictví by pacientům přineslo rozdílný přístup ke zdravotní péči. Kvalitní léčbu by si podle odborů mohli dovolit jen někteří bohatší občané.
„ODS předkládá hybridní model zdravotnictví, kde trh a tržní síly zajistí efektivitu a zisky zdravotním pojišťovnám,“ uvádějí odboráři s tím, že to je protiústavní, neboť Ústava zajišťuje každému rovný přístup ke kvalitní zdravotní péči.
Odboráři kritizují i návrhy týkající se školství. Tvrdí, že princip financování vzdělání žáka, jak jej navrhuje ODS, ohrožuje dostupnost vzdělání. Výdaje na vzdělávání ze státního rozpočtu mají být podle občanských demokratů školám poskytovány podle počtu žáků a náročnosti oboru.
„Tento princip striktně normativního financování nebere ohled na školy a školská zařízení, jejichž specifická situace nedovoluje přijmout takový počet žáků, aby takto centrálně stanovený normativ zajistil její existenci,“ uvádějí odboráři. Podle nich jde o uplatnění principu „přežijí jen silní“.
ODS: Kritika odborů není objektivní
Občanští demokraté však odborářskou kritiku Modré šance neberou vážně a dokument nepovažují za objektivní. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase jsou odbory spjaty se sociální demokracií a nechovají se nestranně.
„Odborové špičky jsou spjaty se sociální demokracií. Odbory nevystupují jako nadstranická a nestranická instituce, ale jako stranická pobočka sociální demokracie a komunistů,“ řekl Nečas.
Narážel tak na skutečnost, že například šéf ČMKOS Milan Štěch je současně senátorem za ČSSD. Podle stínové ministryně práce a poslankyně ODS Aleny Páralové mají odborové analýzy pomoci nejsilnější vládní straně získávat zpět sympatie veřejnosti před volbami do Poslanecké sněmovny. Dokumenty odborů označila za snůšku polopravd.
Štěch ODS před novináři vzkázal: „Když nemáte argumenty, máte po ruce frázi.“
Zároveň občanské demokraty vyzval, aby odborům na konkrétních propočtech ukázali, v čem a jak se mýlí.
Právo
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
MUDr. Radomil Schreiber
Z úvedených údajů a jejich výkladů vyplývá pouze jediné. Buď pan Milan Štěch Modrou šanci nečetl (případně četl, ale nepochopil) a analyzuje ji pouze z doslechu a nebo lže záměrně. Obojí je smutné. Nehledě na to, že odbory by se měly zabývat jinými věcmi, než předvolební agitací pro ČSSD.
MUDr. Kříž
ODS už tady byla, ukázala čeho je schopná. Do této strany přešli zřejmě
„překábatníci“. Je to strana od níž nás Bůh ochraňuj. Je slepý a hluchý i slaboduchý normální občan je schopen jí upřednostnit a pak samozřejmě všichni ostatní sobci a bezohlední.
František Janda
Nejsem příznivec ODS (ani žádné jiné strany), ale to co tvrdí Štech, je jedna lež za druhou. Štech je sociální demokrat a je jasné, že pod vlajkou ČSSD zahájil předvolební kampaň. ČMKOS si je vědoma že pokud ODS vyhraje volby tak jejich nebývalé velký (a myslím, že i nebezpečně) vliv znatelně poklesne.
MUDr. Jan Brázda
Modra sance prinese lidem chudobu - ano, s ti se da 100% souhlasit.
MUDr. Radomil Schreiber