Reformu v podobě předložené vládou odmítají, chtějí o ní dále jednat. Vláda je ochotná připomínky vyslechnout, ale na reformách trvá. Zaznělo to na tiskové konferenci po zasedání Rady hospodářské a sociální dohody.
„Bez peněz do zdravotnictví nelez, to může znít, kdyby tato novela spatřila světlo světa tak, jak je teď napsaná,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger je přesvědčen, že se s odbory na zrušení paragrafu nakonec domluví. „Myslím si, že některé věci, které jsou nejvíc iritující, tak se dají změnit a vyjít vstříc partnerům a nechat jen věci, které jsou zcela zásadní,“ řekl dnes v televizi Prima. „Když se na to udělají dobrá pravidla, tak to je věc, která se dnes děje ve sféře šedé ekonomiky, a bude lépe, když se to bude dělat oficiálně,“ vysvětlil.
Premiér Petr Nečas (ODS) potvrdil, že projednávání připomínek k zákonům pokračuje, v prosinci bude další zasedání tripartity, kam ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přinese analýzu situace týkající se lékařů. O platech lékařů dnes ale tripartita nejednala.
„Pečlivě analyzujeme námitky sociálních partnerů, nicméně se jenom potvrzuje to, že naše zdravotnictví reformu potřebuje,“ řekl Nečas. Uvedl, že dnes se mluvilo také o standardech péče, je podle něj nutno legislativně upravit především nadstandardy. „Když to řeknu zjednodušeně, drtivá většina stávající péče by byla oním standardem,“ shrnul.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák ocenil, že ministr Heger vše sociálním partnerům dnes vysvětlil, a je to trochu jinak, než se uvádí v materiálech. „Definitivně jsme se dohodli, že do 12. prosince se vypořádají na prvním místě připomínky sociálních partnerů a pak poběží běžné připomínkové řízení,“ řekl.
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková doplnila, že novela nedává pacientům právní jistotu. Není v ní definice toho, co pacient dostane ze zdravotního pojištění. Mluví se jen o možnostech pojištění, nikoli o standardu.
„Pacienty by to mohlo poškodit tím způsobem, že když zdravotnické zařízení nebude mít peníze, začne vybírat,“ řekla. Navíc by si každé zařízení mohlo vyložit text po svém, takže by se platilo v každém zařízení jinak a byl by zmatek.
Novela připravená ministerstvem také například zvyšuje regulační poplatek v nemocnici z 60 na 100 korun za den, upravuje proces určování cen léků a úhrad ze zdravotního pojištění a umožňuje příliv levnějších léků, takzvaných generik.
Podle dřívějšího vyjádření ČMKOS povede novela k tomu, že se současný standard stane nadstandardem. „Je velmi pravděpodobné, že již v dohledné době si budou pacienti „legálně připlácet“ v rozsahu dalších deseti až 15 miliard korun,“ uvádí ČMKOS ve svém stanovisku. Míra spoluúčasti se tak prý zvýší z 15,4 procenta v roce 2008 na zhruba 23 procent.
Připomínky na jednání předložili i zástupci zaměstnavatelů. Měly prý 31 stran. Odmítli je ovšem podrobněji specifikovat