„Z šestnácti tisíc nemocničních lékařů se jich připojilo hodně přes čtyři tisíce, možná už to je čtyři a půl tisíce. Přesná čísla budeme mít v pátek,“ řekl včera Engel.
„Když od celkového počtu 16 tisíc lékařů v nemocnicích odečteme funkcionáře a obrovské množství doktorů v Praze, tak se dostaneme k deseti tisícům. Celorepublikově se tedy účast blíží k polovině,“ míní.
Signatáři výzvy jsou připraveni podat k 31. prosinci hromadně výpovědi, pokud stát aspoň neudělá první kroky k tomu, aby se lékařské platy zvýšily na 1,5násobek až trojnásobek průměrné mzdy v národním hospodářství.
V hlavním městě je odezva slabší, odborový klub proto chce v Praze využít podporu osobností české medicíny, aby na svou stranu získal i lékaře z fakultních nemocnic.
Lékařské odbory podpořil například známý plicní chirurg profesor Pavel Pafko, který řadu let poukazuje na špatné finanční ohodnocení lékařů. Proslavil se úspěšnou operací rakoviny plic prezidenta Václava Havla i výrokem, že víc dostane autoservis za opravu prezidentova auta než chirurg za operaci.
Pokud lékaři dají na konci roku výpovědi a ke konci února ukončí pracovní poměry, může to paradoxně vést k tomu, že některá oddělení nemocnic nebo i celé menší nemocnice budou uzavřeny.
Česko má totiž v mezinárodním srovnání příliš mnoho lůžek pro akutní péči a naopak málo lůžek následné péče. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) souhlasí s odbory, že lékaři si zaslouží vyšší platy, ale peníze na to teď nemá.
Než se 8. prosince uskuteční celorepubliková stávka, bude ještě o zdravotnictví jednat tripartita.
Podle odborářů nejde jen o absolutní počty lidí, kteří dají výpovědi, ale o to, ze kterých oddělení lékaři jsou.
„Těší mě, že podpora je z klíčových oddělení jako ARO, chirurgie nebo rentgeny. Svou nečinností ochromí práci navazujících oddělení, nemocnice by nemohly operovat,“ řekl Engel.