Pak ale budou jeho kroky směřovat zpátky do jihlavské nemocnice. Nemocnice prý za něj totiž náhradu stejně nenajde. „To že by na naše místa byli přijati jiní lékaři, není reálné. Pokud by se přece jen někdo takový našel, bude to stejně lékař, který podal výpověď. Volní lékaři se na trhu prostě vůbec nevyskytují,“ myslí si Trnka.
Jeho čistá měsíční mzda se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun. Kromě běžné denní osmihodinové pracovní doby slouží také přesčasy. Ty mu zaberou asi 120 hodin měsíčně.
„To je téměř druhý pracovní poměr, který v nemocnici mám. Můj plat se skládá ze dvou částí. Jednou je tabulka, která je všem dobře známá a tam lékař s jedenáctiletou praxí a s takzvaně maximálním vzděláním má 2 600 korun hrubého za pracovní dobu osm hodin denně. V podstatě zhruba stejnou částku si vydělám dalším pracovním úvazkem, to znamená v přesčasech,“ spočítal lékař.
V žaludku mu nejvíce leží právě přesčasy. Podle něj není výplata, za kterou doktořinu dělá, zase natolik důležitá. Práce přesčas se však podepisuje na jeho zdraví.
„Přesčasy vám totiž kazí kvalitu života ze všeho nejvíc. Stane se, že odpracuji celou noc a druhý den přicházím domů ve strašném stavu, únava se navíc za deset let kumuluje. Nedokážu si představit, že bych za dalších deset let mohl v tomto systému tímto způsobem dále fungovat.
Nemám síly,“ upozornil Trnka. I když jednání s ministrem dopadnou jakkoliv, podle Trnky budou někteří jeho kolegové do zahraničí stejně odcházet. Nelíbí se jim totiž, jak se vláda k doktorům chová. Staví je do role vyděračů. „Co dokáže vláda dělat proti lékařům, jak dokáže tlačit na jejich morálku a jak je dokáže situovat do role vyděračů, je pro některé neúnosné. Ať tahle akce dopadne dobře či špatně, shání si místo v zahraničí,“ přiblížil anesteziolog.
Podle jeho slov vyjádřit v zdravotnictví protest jinak, než podáním výpovědi, není reálné. „Stávkovat ve zdravotnictví v podstatě nejde a výpověď je legitimní krok, který může udělat každý občan v této zemi,“ řekl Trnka. Jiné formy protestu, o které se lékaři pokusili v minulých letech, byly prý bezvýznamné a zbytečné. „Skončilo to hned na začátku a nikdy jsme z toho nic nevytěžili. Opět krom toho, že jsme byli mediálně prezentovaní tak, že to přeháníme a že naše platy jsou vysoké a co bychom vlastně chtěli,“ rozhořčil se lékař.
Podle něj z akce Děkujeme, odcházíme, mohou profitovat jedině pacienti. „Lékaři by nebyli tolik přeceňováni přesčasovou prací a nemocnice by si mohly opravdu začít vybírat. Zaměstnávat lékaře podle kvality a vzdělání. V dnešní době musí brát každého, protože lidí je málo,“ uzavřel šéf odborářů z jihlavské nemocnice.