Po jednání poslaneckého klubu ODS to novinářům řekl poslanec a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. ODS bude podle něho tuto změnu současné podoby zákona prosazovat v parlamentní i koaliční diskusi před definitivním schválením normy.
„Je potřeba, aby pacient v každém zařízení nalezl stejné podmínky,“ vysvětlil Šnajdr.
Dalším problematickým a pro ODS nepřijatelným prvkem je podle něho posílení role České lékařské komory v takových otázkách, jako je bezdůvodná kontrola zařízení či vstupování do dokumentace pacienta.
ODS také bude prosazovat a doufá v nalezení kompromisu tak, aby zřizovatelem zdravotních služeb nemuseli být jen krajské příspěvkové organizace, ale i soukromníci. „Již dnes velmi kvalitně tuto službu poskytují. Pokud bychom tuto úpravu neudělali, mohli bychom čelit tomu, že by tito poskytovatelé zanikli,“ vysvětlil.
Poslanecká sněmovna dnes základní zákony zdravotnické reformy začne probírat v prvním čtení. Šnajdrův stranický kolega Boris Šťastný v této souvislosti podotkl, že v zákonech spojených s reformou „není třeba hledat tolik politiky“. Připomněl, že zákon o zdravotních službách je zákonem „kodexovým“, který nahrazuje zastaralou základní normu z 60. let minulého století. „Je to něco jako občanský nebo obchodní zákoník, prohlásil Šťastný.
V rámci reformy zdravotnictví poslala vláda poslancům zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Platit by měly od ledna příštího roku. Změní se tak například podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchrannou službu. Zákon dá záchranářům například právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc.