Šéf ODS se k plánu nehlásí
Studii popisující reformu sítě ministerstev sepsal tým lidí pracujících pod hlavičkou projektu Efektivní stát, zkráceně eStat. Projekt řídí Edvard Kožušník, současný šéf kanceláře předsedy Senátu Přemysla Sobotky a bývalý poradce šéfa ODS Mirka Topolánka.
Přestože nad akcí eStat převzalo právní záštitu občanské sdružení Becario, které zakládal Topolánek se svou manželkou, předseda ODS se k dokončenému plánu na zrušení více než třetiny stávajících ministerstev nezná.
„Ještě jsem to nečetl. Je to krystalicky čistý odborný materiál, který je k dispozici každému. Až to bude nutné, tak se k němu politická reprezentace ODS vyjádří. Teď s tím ODS nemá nic společného,“ řekl Topolánek. Dál plán komentovat nechtěl a telefon odevzdal vedle stojícímu Kožušníkovi.
V oficiálních dokumentech projektu eStat je přitom Topolánek v kapitole „Kdo stojí za projektem“ uveden hned jako první člověk.
Další vlivní členové ODS, stínoví ministři zahraničí a průmyslu Jan Zahradil a Martin Říman, však otevřeně přiznávají, že Efektivní stát i s plánem na zrušení šesti ministerstev si ODS připravuje pro sebe. „První, co po převzetí vlády zrušíme, bude Ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedl Zahradil.
O zbytečném úřednickém aparátu v některých resortech a jejich rozpuštění hovořil Topolánek na konferenci Efektivní stát už loni v listopadu. Nyní řešitelský tým projektu eStat dopracoval plán do konkrétní podoby, kterou mají HN k dispozici.
Úkoly každého úřadu zabírají přibližně jednu stranu kancelářského papíru. Například u Ministerstva informatiky je za poznámkou „zrušit“ uvedeno, že informační systémy veřejné zprávy převezme Úřad vlády, legislativu nově ustanovené Ministerstvo hospodářství a Česká pošta bude privatizována.
Útok na premiérovu slabinu
S podrobným soupisem ministerstev určených ke zrušení začínají eStat a politici ODS operovat ve chvíli, kdy k jejich předvolebnímu tahu s rovnou daní našla ČSSD protitah. Ministr financí Sobotka postavil proti jednotnému patnáctiprocentnímu zdanění příjmů nižší daně lidí s nižšími příjmy.
V debatě o snižování počtu ministerstev a úředníků by ale ODS měla toto téma mít jen pro sebe. Premiér Jiří Paroubek totiž nic takového nechystá. „Na jednom z jednání vlády už řekl větu, jejíž smysl je tento: Ministerstva a státní úřady rušit nebudeme, protože ve státní správě pracuje řada členů ČSSD a našich voličů,“ uvedl zdroj, který zná detaily z uzavřených jednání kabinetu.
Na Úřadu vlády přitom již třetím rokem pracuje sedmičlenný tým lidí, kteří řeší stejný problém jako eStat - zeštíhlit státní aparát. Kromě pilotní prověrky činností Ministerstva financí však vláda žádné další pokračování zatím nechystá.
Za Paroubka 15, za Topolánka 9: |
---|
Současná Paroubkova vláda má 15 ministerstev. Projekt eStat počítá jenom s devíti úřady tohoto typu. Postupně mají být zrušena tato ministerstva: kultury, pro místní rozvoj, dopravy, informatiky, zdravotnictví a zemědělství. Zatím nespočítané úspory Projekt Efektivní stát chce zlevnit fungování ministerstev. V dosud dokončených materiálech však zatím nejsou konkrétní úspory spočítány a není v nich ani uveden cílový počet pracovníků státních úřadů. Zdroj: eStat |
David Macháček, Hospodářské noviny