ODS: Na placení operací nepřistoupíme

2. 6. 2010 8:40
přidejte názor
Autor: Redakce
Zatímco hlavním tahounem rozpočtových škrtů bude v pravostředové vládě Kalouskova TOP 09, ve zdravotnictví se snaží hned na začátku koaličních jednání převzít iniciativu ODS. A předem TOP 09 vzkazuje: Na vaše radikální předvolební vize, že si budou lidé platit za léčbu chřipky, obyčejných plomb nebo dokonce za jednodušší operace slepého střeva, kýly či křečových žil, raději hned zapomeňte.


Na takto hlubokou zdravotnickou reformu, která by skokově zvýšila spoluúčast pacientů, totiž ODS nikdy nepřistoupí.

„V žádném případě nechceme, aby se z pojištění vyřazovala léčba jakýchkoli nemocí. Už teď mohu říct, že s něčím takovým určitě při koaličních jednáních souhlasit nebudeme,“ řekl včera HN poslanec a jeden z vyjednavačů ODS Marek Šnajdr.

Kalouskovu a Schwarzenbergovu stranu tahle podmínka občanských demokratů docela zaskočila. „Nevím, proč bychom se našeho programu na nutné zvýšení spoluúčasti pacientů měli vzdávat. Pokud ODS předem říká, že s tím nebude souhlasit, tak si jen zbytečně zavírá dveře pro konečnou dohodu,“ nechápe postup ODS jeden z hlavních zdravotnických mozků TOP 09 Vladimír Pavelka.

Jedna pojišťovna nebude

S prosazením svého plánu na zpoplatnění léčby některých jednodušších nemocí tak, aby roční spoluúčast rostla o tři procenta ročně, ale TOP 09 docela tvrdě narazila i u Věcí veřejných.

Jen pro představu: Zvýšení přímých plateb pacientů o tři procenta ročně znamená zhruba sedm miliard. A to je ještě o dvě miliardy víc, než se ročně v Česku vybere na úplně všech poplatcích.

„Takové přehnané zvýšení spoluúčasti, jak navrhuje TOP 09, je zbytečné. V této věci máme určitě blíž k názoru ODS,“ říká zdravotnický expert Věcí veřejných Martin Jan Stránský.

Spory kolem zdravotnictví jsou tak veliké, že včera se dokonce mimo jiné kvůli tomuhle tématu jednání o vládě zadrhla. „U zdravotnické reformy budou složité třecí plochy,“ připustil včera i šéf Věcí veřejných Radek John.

Výše spoluúčasti totiž nebude zdaleka jediný spor, který budou muset všechny stři strany ve zdravotnictví vyřešit.

Například Věci veřejné chtějí postupem času zrušit většinu zdravotních pojišťoven a ponechat jen jednu. „Počet pojišťoven by měl klesnout, ale s jednou pojišťovnou určitě nesouhlasíme. Výrazně by to omezilo konkurenci ve zdravotnictví a doplatil by na to jedině pacient,“ vysvětluje Marek Šnajdr z ODS. A podobný názor zastávají i experti TOP 09.

Boj o poplatky

Docela složitá domluva bude i u poplatků. Zatímco Věci veřejné by chtěly bez náhrady zrušit třicetikorunový poplatek za položku na receptu, TOP 09 by naopak ráda některé poplatky zvýšila. Což platí například o šedesátikorunovém poplatku za den pobytu v nemocnici.

„Například za hospitalizaci by se mělo platit více. Nebránil bych se poplatku, který se pohybuje okolo sta korun za den, abychom se přiblížili k reálným cenám,“ říká Vladimír Pavelka z TOP 09. ODS by oproti tomu s výší poplatků nejraději vůbec nehýbala.

Všechny tři strany se naopak shodnou na tom, aby si lidé mohli legálně připlatit na lepší kyčelní kloub, oční čočku nebo lepší plombu. Pokud chce dnes někdo lepší zdravotní péči, musí si ji buď zaplatit celou ze svého, nebo dát doktorovi peníze „bokem“. Nově by si mohli pacienti připlatit jen rozdíl mezi tím, co platí pojišťovna, a cenou výkonu. Tento krok by měl do zdravotnictví „bezbolestně“ přinést miliardy navíc.

Jednání všech tří stran o zdravotnictví by mělo začít v příštích dnech. Všechny strany i přes dost velké spory tvrdí, že se chtějí za každou cenu dohodnout.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?