„Naše nemocnice je součástí národní sítě komplexních kardiovaskulárních center. Máme kvalitní personál a špičkové přístrojové vybavení, ke splnění všech podmínek nám však chyběl dostatek akutních kardiologických lůžek. Díky rekonstrukci jsme počet akutních lůžek zvýšili z pěti na osm a všechny potřebné podmínky nyní splňujeme,“ uvedl Havlík.
Stavební úpravy kardiologie stály zhruba 25 milionů korun a dalších sedm milionů korun nemocnice investovala do nákupu nových přístrojů a lůžek intenzivní péče, monitorů životních funkcí či přístrojů pro umělou plicní ventilaci.
Kardiologie FNOL, jejíž součástí je jednotka intenzivní péče, kde jsou nejčastěji léčeni lidé s akutním infarktem myokardu, a dvě lůžková oddělení, ročně poskytne lékařskou péči bezmála 3000 pacientů. „Jednotku jsme přebudovali na oddělení akutní kardiologie, kde nyní máme osm lůžek. Na něj navazuje oddělení arytmologie a srdečního selhání se 16 lůžky. Výrazně tak zlepšujeme kvalitu i rozsah péče směrem k moderním technologiím,“ podotkl přednosta kliniky Miloš Táborský,
Díky rekonstrukci se zlepší organizace lékařské péče, usnadní přechod pacientů do domácího ošetřování i zlepší spolupráce s transplantačními centry v Brně a Praze. „Ročně na akutní lůžka přijímáme kolem 700 nemocných. Přibližně pětina z nich má významnější komplikace a potřebuje přístrojovou podporu, jako je náhrada funkce plic či ledvin. Nové prostory jsou pro tuto péči lépe uspořádány a pro pacienty jsou bezesporu komfortnější,“ míní lékař Martin Hutyra.
Ve srovnání s původní jednotkou intenzivní péče, která byla ve FNOL postavena před 17 lety, je nyní prostor kolem každého lůžka až pětkrát větší, což zlepšuje lékařskou i ošetřovatelskou péči o pacienty.
Standardní lůžkové oddělení kardiologie bylo přestavěno na oddělení zaměřené na arytmologii a srdeční selhání. „Máme tady osm dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením a veškerým komfortem včetně televizorů a wi-fi připojení,“ řekl lékař Marián Fedorco. Oddělení je vybaveno novým monitorovacím zařízením, které zvyšuje bezpečnost pacientů s poruchami srdečního rytmu.
Rekonstrukce kardiologie byla zahájena loni v červenci a skončila v prosinci. „Byla to jedna z nejsložitějších rekonstrukcí, jakou jsme v nemocnici v posledních letech realizovali. Každý nový otvor bylo nutné staticky zajistit vzhledem k železobetonové konstrukci osmipatrové budovy a také kvůli střešnímu heliportu,“ podotkl provozně-technický náměstek FNOL Jaroslav Junek.