ČTK sdělil, že řešil případ vězně, který neopustil měsíce uzavřené oddělení léčebny.
Možnost pobývat na čerstvém vzduchu, samozřejmě u vězňů s ochrannou léčbou v omezeném měřítku, považuje ombudsman za něco samozřejmého. Podle něj nesmí psychiatrické léčebny u těchto svých pacientů rozhodovat tak, že jsou odsouzeni, a tím pádem nemohou část uzavřeného oddělení léčebny vůbec opouštět.
Stěžoval si na to u něj před časem jeden z vězňů. Ombudsman si vše ověřil a vedení léčebny informoval, že dlouhodobý pobyt v uzavřeném oddělení bez jakékoli možnosti vyjít na vzduch je nepřípustný a výrazně omezující. Informoval o tom vedení psychiatrické léčebny, která přislíbila rychlou nápravu.
O jakou léčebnu jde, ombudsman nesdělil. Mezi pacienty léčeben jsou také odsouzení. Obvykle jde o lidi, jimž určí soud tzv. ochrannou léčbu, a to například kvůli jejich sexuální či psychické poruše nebo závislosti na drogách či alkoholu.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).