Činnost oddělení ústavního epidemiologa je zaměřena na prevenci vzniku nozokomiálních nákaz (NN).
Sběr dat:
* Pověření lékaři z jednotlivých oddělení -hlášení vzniku NN * Informace mikrobiologického oddělení - závažné nálezy * Vlastní kontroly jednotlivých oddělení naší nemocnice
Kontroly oddělení jsou prováděny pravidelně preventivně periodicky a při vzniku NN cíleně.
Jak získáváme objektivní informace?
* Odběry vzorků ze zdravotnických prostředků a prostředí - stěrová, otisková metoda * Informace ošetřujícího personálu, chorobopisy, sesterská dokumentace, hlášení sester * Dotazníky * Vizuální sledování zdravotnického personálu při práci v bariérovém režimu a při manipulaci se zdravotnickými prostředky
Zdravotnické prostředky z pohledu přenosu nozokomiálních nákaz
* Vysoce rizikové a středně rizikové - zdravotničtí pracovníci znají riziko práce s předměty a nástroji, které přicházejí do styku s krví, podle toho s nimi pracují a dodržují předpisy a standardy * Nerizikové pomůcky - podceňování možnosti přenosu NN
K přenosu dochází
* Přímým dotykem na kůži pacienta * Sekundárním přenosem prostřednictvím rukou personálu
STUDIEM V NAŠÍ NEMOCNICI
Studie byla zaměřena na dezinfekci a manipulaci nerizikových zdravotnických prostředků v nemocnici, se kterými je pacient denně ve styku. (Podle informace personálu - dezinfekce se provádí denně.)
Vybrané nerizikové pomůcky individualizované pro každého pacienta
* Pomůcky na vytírání dutiny ústní * Lékovky * Podložní mísy a močové láhve
Neindividualizované
* Fonendoskopy
Výsledky stěrů provedených z nerizikových pomůcek. Provedení: stěrová metoda, tampon transsystem s půdou Mikro-Trans SWAB Vyhodnocení: mikrobiologická laboratoř naší nemocnice (viz tab. 1 a 2)
Hodnocení výsledků - kontrolováno celkem 30 oddělení. Nejvíce závažných nálezů bylo nalezeno na oddělení ARO a JIP - koronární jednotka IPVZ. Důvody jsou asi následující: * skladba pacientů - osídleni již při příjmu nebo překladu, snížená imunita v důsledku jejich onemocnění * personál - zaškolen a zaměřen na urgentní péči a dezinfekci v bariérovém způsobu práce klade až na druhé místo, prvotní je zajištění životních funkcí
Novorozenecká JIP - personál je si zde vědom rizika osídlení u nedonošených dětí, pomůcky jsou přísně individualizovány a dezinfikovány po každém použití, fonendoskopy umístěny v jednotlivých inkubátorech. Patogenní mikroby ve vzorcích nenalezeny.
Standardní oddělení - rutinní prací personálu je provádění dezinfekce. Stěry z fonendoskopů byly odebrány i během vizit a jistě k dobrým výsledkům přispělo i běžné používání dezinfekčních ubrousků. Privátní fonendoskopy, které hlavně používali lékaři a mají je u sebe, nebyly, podle sdělení personálu, dezinfikovány.
ZÁVĚR
Naše oddělení monitoruje provádění dezinfekce na všech odděleních a pomocí stěrů a sledováním dodržování vypracovaných ošetřovatelských standardů ověřuje kvalitu práce v ošetřovatelském bariérovém režimu práce. Snažíme se o aktivní spolupráci se zdravotnickými pracovníky proškolováním v této oblasti. Při zjištění nedostatků pracovníci na oddělení vypracují nápravná opatření k minimalizaci kritických bodů v bariérovém ošetřovatelském režimu práce. Podle posledních informací došlo ke snížení NN v nemocnici, objektivně jsme si tyto údaje ověřovali tříměsíčním sledováním na odděleních chirurgie a ortopedie. Pacienty jsme sledovali od příjmu až po překlad nebo propuštění. Za dobu sledování jsme nezaznamenali vznik NN. Vysoké ekonomické dopady při léčení vzniklých NN vedou k výzkumu všech potenciálních cest šíření a přenosu infekcí. V ošetřovatelském bariérovém režimu práce vede podceňování, při manipulaci s nerizikovými zdravotnickými prostředky, k šíření řady rezistentních mikroorganismů a přitom k minimalizaci NN exogenního původu stačí tak málo: důkladná dezinfekce všech pomůcek, mytí a dezinfekce rukou.
SOUHRN
Vysoké ekonomické dopady při léčení vzniklých nozokomiálních nákaz vedou k výzkumu všech potenciálních cest šíření a přenosu infekcí. V ošetřovatelském bariérovém režimu práce vede podceňování při manipulaci s nerizikovými zdravotnickými prostředky k šíření řady rezistentních mikroorganismů, a přitom k minimalizaci nozokomiálních nákaz exogenního původu stačí tak málo: důkladná dezinfekce všech pomůcek, mytí a dezinfekce rukou.
SUMMARY
High cost of treatment of hospital acquired infections leads to the search for all potential spread and transmission routes. Negligence in manipulation with no-risk health medical equipment leads to the spread of resistant microorganism. There are simple measures how to eliminate nosocomial infections: thorough disinfection of all equipment and hand washing.