Organizace Lékaři bez hranici odchází po 22 letech ze Somálska

15. 8. 2013 8:06
přidejte názor
Autor: Redakce
Nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF) se rozhodla po 22letém působení stáhnout svůj personál ze Somálska. Zdůvodňuje to špatnou bezpečnostní situací, která v této východoafrické zemi panuje. MSF byla jednou z posledních nevládních organizací, která v Somálsku zůstala.


Dnes organizace v Nairobi oznámila, že všechny své programy v Somálsku ruší. „Je to důsledek mimořádně vážných útoků na náš personál v atmosféře, v níž ozbrojené skupiny i civilní úřady tolerují, možná i podporují zabíjení, únosy i útoky na humanitární pracovníky,“ uvedla organizace ve svém prohlášení.

Somálsko bylo po dvě desítky let bez centrální vlády. Od loňského podzimu má sice vládu, kterou podporuje OSN a mírové síly Africké unie, islámští povstalci jsou tam ale stále aktivní. Hnutí Šabáb zahájilo útoky ve velkých městech a stále ovládá velké části venkova.

Panují obavy, že hnutí Šabáb se pokusí obnovit kontrolu nad Mogadišem, odkud je somálské a africké síly vytlačily před asi dvěma lety. Somálsko se teď snaží o obnovu po dvou desetiletích občanských válek a všeobecného bezpráví a opírá se v tom o mezinárodní pomoc a mírové sbory Africké unie a Etiopie.

Hnutí Šabáb, které je napojené na teroristickou síť Al-Káida, bojuje se somálskou vládou o ovládnutí východoafrické země od roku 2007. V minulosti ovládalo více než 80 procent somálského území a skoro celé Mogadišo.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?