Operační novinku při totální výměně ramenního kloubu si v minulém týdnu vyzkoušeli lékaři ortopedického oddělení ostravské Městské nemocnice. Použili takzvanou reverzní endoprotézu.
Ostravská nemocnice se tak po Fakultní nemocnici na Bulovce v Praze stala druhou, která tuto metodu v České republice provádí.
„Dřívější typy endoprotéz pomáhaly sice odstranit bolestivost, ale nedocházelo k výraznému zlepšení funkčnosti kloubu,“ řekl lékař René Boglevský, který operaci provedl.
Cílem nové metody je nejen odstranit bolest v postiženém rameni, ale také zlepšit možnost pohybu operovaného kloubu a tím napomoci pacientovi vrátit se do normálního života.
Reverzní endoprotézu je možné použít v případech těžkých artrotických deformit kloubů spojených s nedostatečnou funkcí šlach.
Jak doplnila mluvčí nemocnice Marie Dlabalová, náklady na operaci se pohybují okolo 70 tisíc korun a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.
Ortopedické oddělení Městské nemocnice Ostrava se specializuje na výměnu kyčelních, kolenních, ramenních, loketních a hlezenních kloubů. V loňském roce toto pracoviště získalo akreditaci ministerstva zdravotnictví i pro obor ortopedie.
Právo