Pacientka byla sledována s touto diagnózou již delší dobu, ale sama neustále odmítala chirurgické řešení. Pro pokročilý věk a rozsáhlost tumoru byla před operací v péči onkologa. Doporučení k výkonu má z Centra pro nemoci prsu v Praze 10, kde bylo provedeno nutné předoperační vyšetření. Již zde byla pacientka seznámena s předpokládaným rozsahem operace a dalším průběhem léčby. Z interního hlediska je schopná operace v celkové anestezii.
Osobní anamnéza: hypertenze, ICHS, glaukom, amauróza pravého oka, vážněji nestonala. Chronická medikace: Betoptic 1gtt. do levého oka 1-0-0, Arimidex 1-0-0, Medrin 1-1-0, Lusopres 1ŕ2-0-0.
Průběh hospitalizace
Pacientka byla přijata v dopoledních hodinách na naše oddělení přes chirurgickou ambulanci, kde s ní lékař sepsal anamnézu a stav při přijetí. Po příjmu byla poučena sestrou o všem, co souvisí s pobytem v nemocnici, seznámena s právy pacientů, ošetřující jednotkou, domácím řádem, o nutnosti identifikace pacienta identifikačním náramkem, předoperační a pooperační péči, nutnosti aplikovaných léčiv, aplikaci a péči o periferní žilní katétr (PŽK) a infuzní pooperační terapii -všemu rozumí.
Na oddělení byla odebrána ošetřovatelská anamnéza a zjištěno riziko pádu. Dokumentace a lůžko bylo označené červeným kolečkem a pacientka dostala identifikační náramek pro rizikového pacienta (červená barva). Byla poučena o nebezpečí pádu, zajištěna signalizace na dosah ruky a okolí lůžka upraveno tak, aby na vše bez obtíží dosáhla a lůžko bylo zajištěno zábranou. I přes vedlejší onemocnění a věk byla pacientka schopna o sebe pečovat sama.
Nevyžadovala žádnou dopomoc ošetřovatelského personálu. Během hospitalizace nedošlo u pacientky k pádu. V den příjmu proběhl rozhovor pacientky a operatéra k upřesnění rozsahu výkonu - vše chápe a souhlasí s eventuální ablací, je klidná a vyrovnaná. Podepsala souhlas s operačním výkonem a souhlas s celkovou anestezií.
Odpoledne proběhla příprava operačního pole, byla seznámena sálovou a anesteziologickou sestrou o provozu na sále a o průběhu anestezie. Večer před operací byl aplikován Fraxiparin 0,3 ml s. c. jako prevence TEN a večerní premedikace Diazepam 5 mg p. o., noční sestrou byla poučena o účinku hypnotik.
Den operace
V noci pacientka spala bez obtíží, afebrilní, fyziologické funkce v normě. Na výzvu byla aplikována premedikace Dolsin 50 mg + Atropin 0,5 mg i. m. a odvezena na operační sál. Operace proběhla bez komplikací. Chirurgem byl odstraněn tumor velikosti 15 x 8 cm s lemem zdravé tkáně až k povrchové hrudní fascii.
Vzhledem k jeho uložení nebylo možné provést ablaci pravého prsu bez nutnosti kožních posunů. S ohledem na stadium onemocnění, věk pacientky a po domluvě s ošetřujícím onkologem byla provedena parciální mastektomie. Do operační rány byl zaveden Redonův drén (RD). Pacientka byla ze sálu převezena na dospávací pokoj, kde byly sledovány fyziologické funkce po dobu 1,5 hodiny po operaci. Již v prvních hodinách po operaci byla bolest utlumena do 30 minut od podání analgetik. Dále jsme aplikovali analgetika podle ordinace lékaře a potřeby pacientky. Bolest hodnotíme podle stupnice bolesti -používáme pravítka, hodnotíme nejen intenzitu, ale i charakter bolesti. Vše zaznamenáváme do záznamu sledování bolesti.
Po stabilizaci přeložena zpět na standardní lůžkové oddělení -kontrola TK + P 3krát po 1 hodině, kontrola močení, rány, příjmu tekutin a odpadu z RD. Na oddělení byla operační rána bez prosaku, RD odvedl minimální množství sekrece. Po operaci byla pacientka poučena sestrou o klidovém a dietním režimu. Minimálně 2krát denně se sledovala funkčnost, průchodnost periferního žilního katétru (PŽK), RD, zavedení invazivních vstupů bylo zapsáno do ošetřovatelské dokumentace.
Pooperační péče
1. pooperační den: Ráno provedena ranní hygiena a vertikalizace s pomocí sestry. Poučili jsme pacientku o zacházení s RD a v dopoledních hodinách byla již plně soběstačná. Dále byla doporučena úlevová poloha, prevence bolesti (komprese rány při otáčení, vstávání, změně polohy). Od prvního pooperačního dne docházela rehabilitační sestra, která pacientku seznámila s pooperačním pohybovým režimem a poučila ji o správné rehabilitaci PHK a ramenního kloubu na operované straně.
Našla úlevovou polohu pro PHK a naučila se pohybovat rukou tak, aby jí pohyb nevyvolával bolest. Sledovali jsme lokální známky zánětu v okolí operační rány a PŽK, který byl první pooperační den z důvodu aplikace analgetik i. v. ponechán.
2. pooperační den: Podle ordinace lékaře byla rána převázána, je klidná, bez sekrece a známek infekce. PŽK zrušen, místo vpichu klidné, bez známek infekce.
3. pooperační den: Odstraněn RD, rána klidná, hybnost a citlivost PHK bez komplikací. Akutní bolest se podařilo odstranit, přetrvávala bolest velmi mírná, tupého charakteru a pacientka již nepožadovala léky.
5. pooperační den: Pacientka propuštěna do domácího léčení, před odchodem byla poučena o péči o operační ránu a fyzickém šetření se. Oddělení opustila v dobrém fyzickém a psychickém stavu.
Zároveň předána do ambulantní péče mammologické poradny a po odstranění stehů odeslána zpět k dalšímu doléčení a kontrole do Centra pro nemoci prsu.
Závěr
Během celé hospitalizace u pacientky nedošlo k žádným vedlejším komplikacím.
SOUHRN
Karcinom prsu patří k nejčastějším nádorovým procesům u žen. Výskyt tohoto onemocnění stoupá s věkem. V posledních letech vzrostl počet nově hlášených onemocnění i u nižších věkových skupin. Více ohroženy jsou ženy, které nerodily, první porod po 30 letech věku ženy, obezita, špatná životospráva a jiné. Prognóza má velmi široké spektrum. Závisí především na velikosti ložiska při zjištění onemocnění a na histologické charakteristice nádoru. Pokud dojde k časnému záchytu, je poměrně dobrá léčebná odpověď organismu. Touto problematikou se stále zabývá klinický výzkum.
SUMMARY
Breast cancer is one of the most common cancer diseases in women. The incidence rises with age. Recently, there has been increase in the number of newly diagnosed cases in younger women. Women who never gave birth, had the first child after 30, are obese, have wrong life habits have higher risk of developing disease. The prognosis varies according to the extension of the tumor at the time of diagnosis and the histology results. In the case of early detection there is a good body reaction to the treatment. This remains a focus of clinical research.
O autorovi: Jana Vávrová, Marie Burdová, Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN Praha