OSN: Léky na recept ohrožují život

2. 3. 2007 8:23
přidejte názor
Autor: Redakce
Na lécích je závislých víc lidí, než na heroinu, kokainu nebo jiných drogách s výjimkou marihuany. Tvrdí to výroční zpráva Mezinárodního kontrolního úřadu pro narkotika při OSN, která byla publikována ve čtvrtek...


Spotřeba povolených léků, které ohrožují lidské zdraví i život, roste na celém světě. OSN se rozhodla bojovat proti jejich zneužívání.

Na lécích je závislých víc lidí, než na heroinu, kokainu nebo jiných drogách s výjimkou marihuany. Tvrdí to výroční zpráva Mezinárodního kontrolního úřadu pro narkotika při OSN, která byla publikována ve čtvrtek.

Důsledky mohou být pro světovou populaci velmi vážné: „Zvlášť silné účinky některých syntetických návykových látek, které jsou dostupné jako léky předepisované lékaři, hrozí ve skutečnosti vyšším rizikem předávkování, než zneužívání ilegálních drog.“ Tak znělo hlavní poselství prezidenta drogového úřadu Philipa Emafa.

Varování se opírá především o studie, podle níž zneužívá předpisované léky patnáct milionů Američanů: Dvakrát více, než před deseti lety. Do kategorie nejvíc oblíbených patří léky proti bolesti, stimulanty a sedativa.

Nejčastějšími zájemci o léky proti bolesti jsou studenti vysokých škol, například každý dvacátý užívá OxyContin a každý dvanáctý Vicodin.

Stejný problém hlásí i další země, v Evropě například Francie a skandinávské státy. Konkrétně Francouzi zaznamenali, že je zneužívána čtvrtina všech balení léku Subutex (náhražka heroinu pro závislé).

Podle zprávy OSN umírá po použití léků na recept stále víc lidí.

Půl milionu závislých

Do řady zemí, kde se zneužívají legální léky, je možné zařadit i Českou republiku. „Pro nás to není žádný objev,“ potvrzuje Josef Radimecký z I. lékařské fakulty Karlovy univerzity, který vítá, že OSN na problém upozorňuje.

„Když lidé zneužívají léky na recept, společnost to na rozdíl od ilegálních drog toleruje. Proto nemají ani úřady motivaci s tím něco dělat,“ vysvětluje Radimecký.

Ze stejného důvodu také není k dispozici výzkum, kolik lidí léky zneužívá a o jaká léčiva jde.

„Obecně se dá odhadnout, že závislých je tři až pět procent populace, podobně jako na alkoholu, nebo na marihuaně,“ shrnuje expert Karlovy univerzity.

V Česku jako v jiných zemích roste spotřeba i dostupnost psychotropních látek.

Trend potvrzuje také bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Jeho politika loni snížila spotřebu léků poprvé od listopadu 1989.

Do kategorií s největším poklesem patří léky proti bolesti, kterých se podle údajů zdravotních pojišťoven předepsalo až o třetinu méně. O šestnáct procent klesla například spotřeba Tramalu, u kterého byly zaznamenány případy předávkování ohrožující život.

„Měli jsme obecnější cíl, aby klesl nadměrný konzum léků ve všech kategoriích. Ale počítali jsme s tím, že nastane pozitivní efekt i u preparátů, které mohou způsobit závislost,“ vysvětluje exministr. Upozorňuje, že nebezpečné psychotropní léky může ale neměl by bez problémů předepsat každý lékař.

Rath doporučuje přísnější evidenci vytipovaných léků, včetně těch volně prodejných. Na přípravě takového systému je ochoten spolupracovat s policií.

Pěstitelé a vařiči

Zneužívání léků dostalo ve zprávě OSN více prostoru, než další zvýšení produkce opia v Afghánistánu. „Na výrobě drog stojí třetina tamní ekonomiky,“ píší experti a dodávají, že se pěstování opia a výrobu heroinu nedaří kontrolovat.

OSN rovněž varuje před dramatickým růstem spotřeby kokainu v Evropě. Stal se nejoblíbenějším přípravkem už pro desetinu evropských uživatelů drog, na čele jsou Britové a Španělé.

Také v Česku obliba kokainu roste, nedá se však srovnat se západními zeměmi. „Kokain je stále příliš drahý, většina lidí vystačí s marihuanou,“ popisuje zdejší situaci Radimecký.

Češi přitom vyjdou se slabší marihuanou z tuzemských zdrojů a nedovážejí dražší a silnější druhy z Holandska. Expert Karlovy univerzity upozorňuje na odhady, podle kterých pěstuje konopí čtyři sta tisíc Čechů.

Zpráva OSN jmenuje Českou republiku na prvním místě mezi výrobci pervitinu, na dalších místech se umístily Litva a Moldávie.

Experti však informaci o tradiční české omamné látce nepřeceňují. „OSN vychází z policejních zpráv a česká policie má prostě dobré výsledky při hledání drobných výrobců, kteří dělají pervitin doma na koleně,“ vysvětluje optický klam Radimecký.

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?