Tento vývoj podle nich mimo jiné představuje nebezpečí pro děti ohrožené podvýživou. OSN proto žádá vlády dárcovských zemí o okamžitou pomoc ve výši 186 milionů dolarů (asi 3,7 miliardy korun).
Podle OSN byly nedávno o polovinu sníženy příděly potravin pro celkem 450.000 uprchlíků ve Středoafrické republice, Čadu a Jižním Súdánu. Menší snížení přídělů (od pěti do 43 procent) postihlo i 338.000 uprchlíků v Libérii, Burkině Faso, Mosambiku, Ghaně, Mauritánii a Ugandě.
Uvedená částka, kterou OSN žádá od vlád členských zemí, by měla zajistit obnovení potravinové pomoci v původním rozsahu a zaručit, že do prosince nebudou příděly snižovány jinde.
„Přežití řady uprchlíku v Africe závisí na darovaných potravinách, nedostatek financí je tedy ohrožuje,“ řekla ředitelka WFP Ertharin Cousinová. Nároky, které světové krize klade na humanitární pomoc, nelze podle vysokého komisaře Antónia Guterrese s dostupnými prostředky plnit.
WFP se snaží zajistit pro uprchlíky průměrný denní příjem energie odpovídající 2100 kilokaloriím, což je hodnota potřebná k tomu, aby člověk vedl zdravý život.