Poslední verze zákona počítá v první fázi se vznikem zhruba 140 veřejných neziskových nemocnic, které by měly automaticky nárok na smlouvu se zdravotními pojišťovnami.
ODS tvrdí, že ostatním nemocnicím hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného zdravotního pojištění. Dostávaly by jen peníze za akutní péči, jiné zákroky by si lidé museli platit.
Větší dostupnost péče
Ministr zdravotnictví David Rath a spolu s ním ČSSD říkají, že pokud by zákon nebyl přijat a vznikly by z nemocnic akciové společnosti, jak se to už v mnoha krajích stalo, mohlo by se časem stát, že si tyto nemocnice budou vybírat pouze lukrativní obory, na kterých vydělávají, a ostatní zaniknou.
Tím by se v podstatně zhoršila dostupnost zdravotní péče. Také zisky z těchto nemocnic by mohly jít kamkoli, a ne povinně zpět do rozvoje nemocnice jako u neziskových nemocnic.
Naopak ODS na příkladech již fungujících akciových společností, které byly vytvořeny z nemocnic tvrdí, že dostupnost péče se nesnížila a nemocnice hospodaří efektivněji.
Dvouleté přechodné období
Návrh zákona počítá s tzv. dvouletým přechodným obdobím. V něm by se každá nemocnice, která není zařazena do seznamu veřejných neziskových nemocnic, mohla sama rozhodnout, zda chce být neziskovou nemocnicí nebo ne.
Pokud by se rozhodla, že ano, bude připsána do seznamu a bude mít nárok smlouvu se zdravotní pojišťovnou.
Po dvouletém období ty nemocnice, které nebudou jako neziskové, mohou být zprivatizovány. Ze zdravotního pojištění by se jim hradila pouze akutní péče. Ostatní by si pacienti již hradili sami ze svého.
Rath předpokládá, že takových nemocnic bude co nejméně, protože lidé, kteří si platí zdravotní pojištění, se budou chtít léčit v rámci tohoto pojištění a péči z něho mít plně hrazenu.
Pokud příští měsíc Sněmovna přehlasuje senátory, bude na prezidentovi, zda zákon podepíše nebo ne. I jeho případné veto by ale nebylo konečné, protože poslanci by ho mohli přehlasovat a zákon by platil.
ODS se nechala slyšet, že pokud zákon skutečně vstoupí v platnost, podá stížnost k Ústavnímu soudu.
Právo
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce
Pominu nyní všechny věcné připomínky k návrhu tohoto zákona. Ale spíš mě zajímá jeden právní problém. Ministerstvo a poslanci do seznamu oněch uvedených cca 140 nemocnic, které se mají ze zákona stát „v.n.ú.z.z.“ do 180 dnů po nabytí účinnosti zákona, zařadilo i krajské nemocnice - akciové společnosti.
Co se ale stane ve chvíli, kdy kraje s tímto postupem nebudou souhlasit a převod neprovedou? Znamená to odříznutí těchto nemocnic od finančních prostředků zdravotního pojištění na neakutní péči hned, nebo až po těch dvou letech přechodného období? A dále, projednal někdo s kraji zařazení jejich nemocnic do seznamu v příloze zákona, nebo je to rozhodnutí „o nás bez nás“?