K problematice vydávání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu (dále jen osvědčení) nelékařským zdravotnickým pracovníkům sdělujeme, po projednání s věcně příslušnými odbory ministerstva zdravotnictví, tj. odborem právním a legislativním, následující stanovisko: Dle § 96 odst. 7 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), cituji „Fyzickým osobám, které požádají o vydání osvědčení do 2 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona a které prokáží odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického pracovníka, bezúhonnost a zdravotní způsobilost, bude vydáno osvědčení na období 6 let, pokud prokáží minimálně 3 roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby a účast na celoživotním vzdělávání, 5 let, pokud prokáží minimálně 1 rok výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby, nebo 2 let výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby, 4 let v ostatních případech“.
Z výše uvedeného vyplývá, že do 2 let od nabytí účinnosti zákona č. 96/2004 Sb., tj. do 1. 4. 2006 nemusejí všeobecné sestry ani ostatní nelékařští zdravotničtí pracovníci-absolventi středních zdravotnických škol prokazovat 3 roky výkonu zdravotnického povolání pod odborným dohledem. To se vztahuje i na ostatní nelékařské zdravotnické pracovníky, kteří mají zákonem č. 96/2004 Sb. stanovenu podmínku specializace po získání odborné způsobilosti, jejíž splnění je základem pro výkon povolání bez odborného dohledu.
O autorovi: PhDr. Ivanka Kohoutová, ředitelka odboru vzdělávání a uznávání kvalifikací nelékařských zdravotnických pracovníků a ošetřovatelství