Komentář
Kultivace se kupodivu nevyžaduje, ale je žádoucí. Protože léčení otitid provádí ORL specialista a očkování by měl indikovat a aplikovat ošetřující pediatr, měla by být funkční intenzívní spolupráce mezi těmito dvěma odbornostmi.
Dětský lékař si objedná jistý počet ampulek vakcíny pro plánované očkování na každý kvartál u epidemiologů a skladuje je v lednici své ordinace.
ORL lékař po léčení otitidy odevzdává svoje nálezy matce, která je povinna - ale tady je bohužel hlavní problém - předat nález otiatra dětskému lékaři tak, aby tentýž měl možnost vyhovět vyhlášce a spočítat počet recidiv v roce. Nemyslí se tím ovšem recidivy v kalendářním roce, ale kdykoliv, tedy i přesahující recidivy z roku na rok, pochopitelně!
Vakcinace je součástí povinného očkování a je hrazena ze státního rozpočtu, pokud je tzv. z indikace ošetřujícího pediatra. Pokud ovšem matka sama požádá lékaře o aplikaci vakcíny a lékař usoudí, že dítě nespadá do některé ze skupin popsaných 8 indikací uvedených ve vyhlášce, viz výše, očkování provede na náklady pojištěnce. Potom ovšem stojí očkování Kč 1900.-
V žádném případě není možné, aby dětská lékařka napsala matce recept na Prevenar, a ta si šla do lékárny vakcínu koupit „na recept“, což jsem osobně zažil v posledním týdnu ve své ordinaci…….
Některé zdravotní pojišťovny dnes přispívají ze svých rezervních fondů a doplácejí zčásti náklady na očkování. Jde hlavně o tyto pojišťovny - Revírní bratrská pokladna, ZP Ministerstva vnitra ČR, Oborová ZP zaměst. bank, pojišťoven, Vojenská zdravotní pojišťovna.
DÁLE ČTĚTE:Očkování proti pneumokokůmReálné dopady očkováníwww.ockovanideti.cz |
Také ovšem není možný druhý extrém, který se v poslední době snaží jakousi záhadou prosazovat někteří firemní dealeři firmy vyrábějící tuto vakcínu (Wyeth), a sice jakousi tzv. měkkou variantu vyhlášky.
Tvrdí totiž, že indikaci mohou doporučit přímo odborní specialisté ORL a odeslat matku s jakýmsi doporučením přímo na epidemiologii Státního zdravotního ústavu, kde jim bude vydána údajně vakcína zdarma. Osobně jsem si ověřil, že to není pravda a na epidemiologii o této možnosti nevědí vůbec nic!
Aplikaci si poté mají zajistit zřejmě u svého ošetřujícího dětského lékaře. Tak tento druhý způsob je podle názoru Státního zdravotního ústavu naprosto protizákonný a myslím, že ani ORL specialisté to nebudou akceptovat.
Je ovšem otázkou, proč dealeři této seriozní farmaceutické firmy vůbec s těmito návrhy obcházejí ordinace otiatrů. Domnívám se, že to není v pořádku a zodpovědní činitelé firmy Wyeth by měli urychleně učinit nápravu.
Namísto této iniciativy by podle mého názoru daleko více měli zaměřit pozornost na informace směrem k dětským lékařům, protože tam vzniká spousta nedorozumění, kdy matky jsou mylně informovány a nuceny za očkování platit plnou cenu, což zcela jistě neodpovídá záměru toho, kdo vyhlášku vydával.
MUDr. Tomáš Rozsíval, www.Zdravi.Euro.cz