Reakce ředitele VZP na páteční článek Lidových novin „Kostlivci ze skříně Horáka: problémy měl i na Bulovce“.
Nejhorší by pro mne bylo zjištění, že to, co činí vaše redaktorka, dělá na objednávku nebo z touhy „zlepšit společnost a sloužit veřejnosti“. To by byla katastrofa. Vrátili bychom se tím do dob, kdy tisk ukazoval na nepřátele nové, spravedlivé společnosti a fakta se podřizovala svatým záměrům.
O pravdu přitom jistě nešlo a hlavně účel světil prostředky.
K tomu vlastnímu, co vyšlo v pátečních Lidových novinách, si dovoluji napsat, že když jsem v červenci 2004 byl jmenován ředitelem Fakultní nemocnice Bulovka (a současně i ředitelem Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči), byla ekonomická situace obou těchto nemocnic kritická. FN Bulovka byla ztrátová v rozsahu desítek milionů korun, platila faktury s takovým zpožděním, že jí distributoři odmítali dodávat léky, a výplata mezd byl problém.
Po půl roce pod mým vedením bylo provozní hospodaření vyrovnané a rok 2004 skončil dokonce v zisku. Stejně tak proběhl i rok 2005, i když v něm jsem řídil nemocnici jen v prvním pololetí. To, že i v tomto roce nemocnice skončila v plusu, byl výborný výsledek. Vy si přitom dovolujete napsat, že za ředitele Horáka se hospodaření nemocnice zhoršilo, protože v roce 2005 bylo v menším plusu než v roce 2004! Tato nehorázná konstrukce je lež a sprostá pomluva, že pro ni nenalézám slov, a jen za toto, co jste napsali, byste se měli hluboce stydět.
Vedl jsem v tomto období tři pražské fakultní nemocnice s obratem přes 7 miliard korun, s 10 tisíci zaměstnanci. Všechny nemocnice byly v těžké finanční situaci a všechny jsem za dobu mého ředitelování vyvedl do kladného hospodaření.
Pak jsem ministerstvu navrhl, aby se tyto nemocnice sloučily, zrušilo se 500 nemocničních lůžek bez negativních dopadů pro pacienty i zaměstnance, aby se přidělené státní dotace místo nesmyslných investičních akcí do betonu použily na stabilizaci hospodaření a uhrazení transformačních nákladů na odstranění zbytečných a drahých multiplicit (4 kuchyně, 3 autoprovozy, 3 ředitelství, řady laboratoří), aby se vytížily nevyužité kapacity (kupř. nová prádelna v Krči), implementoval jednotný informační systém a systém ekonomického řízení a mnohé další.
Místo toho ministerstvo mé návrhy odmítlo, dotace na nepotřebné nové kapacity ponechalo a závazky nemocnic později raději zaplatilo na úkor zvýšení státního dluhu. Nicméně tehdy se ještě tolik nelhalo jako dnes, a protože se vědělo, jaký kus práce jsem v nemocnicích udělal, byl Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky předložen návrh, abych byl jmenován ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny, která se tehdy potácela s více než 10miliardovým deficitem v nucené správě. To bylo v květnu 2006 a do konce roku 2006 hospodařila VZP ČR také vyrovnaně.
Tolik skutečná fakta.
Pavel Horák, ředitel VZP