Funkční zdatnost zahrnuje především stav tělesné aktivity (status performance), který zpravidla posuzujeme podle stupnice navržené Karnofskym. Dále sem patří schopnost pacienta komunikovat s rodinou a spolupracovníky, schopnost nezměněného uplatnění v zaměstnání a rodině, včetně sexuálního života.
Celková kvalita života je souhrn zmíněných faktorů plus celkový pocit spokojenosti, vyrovnanost se změněnou situací i s důsledky onemocnění, a to ve sféře psychické, sociální, kognitivní a spirituální. Spokojenost s léčbou je doplňkovým faktorem.
Pro posuzování kvality života v průběhu klinických zkoušek se používají některé nástroje, např. dotazník QLQ - C 30. Dotazník sestává ze 30 otázek. Prvních 5 otázek se týká celkového stavu, otázky 6-28 hodnotí aktivity minulého týdne. Na každou otázku lze reagovat jednou ze čtyř odpovědí. Poslední dvě otázky jsou vizuálně analogické škály, které mají 7 stupňů.
Znát údaje o kvalitě života považujeme za velmi potřebné zejména u nemocných s nádory, kde již máme k dispozici pouze paliativní léčbu. Náročnější protinádorové chemoterapie v paliativní léčbě volíme jen v případech, kdy nedojde ke zhoršení kvality života v základních parametrech.
Směrování ošetřovatelské péče
Ošetřovatelská péče u pacientů s nádorovým onemocněním je velmi náročná. Přesto usilujeme o to, aby se pacienti cítili alespoň relativně dobře a aby jejich pocity, jež označují jako špatné, byly minimalizovány. Vždy, když se nemocnému daří realizovat redukované cíle, nešetříme pochvalou. Nejobtížnější je udržet pacienta v pohodě a nepřipustit, aby se kvalita jeho života zhoršila.
Pro udržení kvality života našich pacientů má velký význam zvládnutí alespoň některých symptomů, k nimž patří únava, bolest, nauzea a zvracení. Snažíme se využívat všech svých schopností a dovedností k tomu, aby pacientům byla poskytována erudovaná a předem dobře naplánovaná pomoc.
Bolest a kondice
Jedním z nejčastějších symptomů, který výrazně ovlivňuje fyzickou kondici pacienta, je bolest. Každý pacient ji vnímá jinak, proto mu musíme věřit a také přijmout odpovědnost za poskytování úlevy od bolesti. V boji s ní jsme s jednotlivými pacienty součástí partnerství. Pacientovi vždy dáváme možnost zvolit ty prostředky, které mu nejlépe vyhovují, nasloucháme mu a akceptujeme skutečnost, že jedině on sám ví, co a jak ho bolí.
Kroky pro zvládnutí bolesti
- Pacientovi pomáháme být asertivní. - Snažíme se, aby pochopil, že nemusí trpět bolestí.- Pro konkrétního pacienta hledáme ty nejlepší informace.- Pomáháme jeho rodině pochopit, čím prochází.- Při propouštění nabízíme pacientovi kontaktní adresu, kam se v případě potřeby může obrátit.
Dalším symptomem výrazně ovlivňujícím fyzickou kondici je únava. Ta je mnohými lékaři i ošetřovatelským personálem stále ještě podceňována. Hodnocení únavy pacientem je velmi subjektivní. Nemocní s únavou jsou velmi citliví - špatně vnímají netrpělivost, spěch či další zlozvyky ošetřujícího personálu. Žádoucí je pacienta přesvědčit, aby přiměřenou činností únavu překonal.
Intervence proti únavě
Spolu s pacienty sestavujeme plán aktivit s cílem účelně si rozložit síly. Doporučujeme jim měnit prostředí, aby maximálně šetřili energii. O významu pohybu také edukujeme i rodinu klientů s tím, že ležení v posteli je nežádoucí a zbytečné , protože nadbytek odpočinku zvyšuje únavu. Radíme rodině, jak pacienta povzbuzovat, aby si stanovil denní řád, reálné cíle a zachoval si cenné zbytky vlastní aktivity - např. byl soběstačný v osobní hygieně, oblékání apod.
Nauzea
V minulosti byla pozornost ošetřujícího personálu soustřeďována na léčbu nemoci a méně na pacienty, takže byl mj. podceňován vliv nauzey a zvracení na kvalitu jejich života. Podle názorů nemocných je však nevolnost a zvracení tím nejhorším nežádoucím účinkem protinádorové léčby. Proto má sestra v antiemetické léčebně za úkol klientovi vysvětlit, proč nauzea a zvracení vznikají a rozptýlit tak jeho přehnaný stres.
SOUHRN
Ošetřovatelská péče o onkologické pacienty je velmi náročná po stránce psychické i fyzické. Jedním z úkolů ošetřovatelské péče je pečovat o kvalitu života našich pacientů. Sledujeme výskyt nežádoucích účinků, s pacienty o nich hovoříme, navrhujeme a realizujeme určitá opatření, a tím ovlivňujeme kvalitu jejich života.
SUMMARY
Nursing care of oncology patients is challenging psychologically as well as physically. One of the nursing tasks is to take care of patients’ life quality. We monitor unwanted effects, talk about them with the patients, plan and implement steps that improve quality of patients’ lifes.
O autorovi: Eva Němcová, Radioterapeutická klinika, FNsP, Ostrava (eva.nemcova@fnspo.cz)