Pacient má rozhodnout a přitom vlastně neví o čem!

31. 10. 2007 14:35
přidejte názor
Autor: Redakce
"Návrh zákona o resuscitaci pacientů je další nesmysl, který může podat a schválit jen takový poslanec a sněmovna, která nadřazuje ekonomii nad úctu k životu a člověku, přitom ještě má pořádné mezery ve vědomostech. Navíc je-li zákonodárce lékařem, je to trapný rozpor. Chtít od laika, aby si pro tuto příležitost byl v plné šíři vědom, co je to vůbec kóma, je to je další záludnost a šálení nevědomých," píše k aktuálnímu tématu Jiří Antonín Votýpka...


Návrh nového zákona o právech pacientů obsahuje zvláštní kapitolu o resuscitaci pacientů. Podle tohoto návrhu má mít každý pacient právo říct, že nechce být v kómatu oživován. Přání musí být notářem ověřeno a lékaři jej nemusí respektovat jen tehdy, pokud má pacient dobré vyhlídky na život. Co si o tomto návrhu myslí stálí komentátoři Zdraví.Euro.cz? Odpovídá Jiří Antonín Voptýpka, laborant Státního zdravotního ústavu.

Návrh zákona je další nesmysl, který může podat a schválit jen takový poslanec a sněmovna, která nadřazuje ekonomii nad úctu k životu a člověku, přitom ještě má pořádné mezery ve vědomostech. Navíc je-li zákonodárce lékařem, je to trapný rozpor. Chtít od laika, aby si pro tuto příležitost byl v plné šíři vědom, co je to vůbec kóma, je to je další záludnost a šálení nevědomých.

Dovolím si v této souvislosti uvést definici kómatu a některé jeho druhy a příčiny kómatu:

„Kóma je nejtěžší stupeň kvantitativní poruchy vědomí. Je to stav hlubokého bezvědomí z kterého není možné nemocného žádným způsobem probudit. Reflexy jsou vyhaslé a nedají se vyvolat ani primitivní reflexy. Pro kóma je významné, že musí trvat několik hodin až dní. O vědomí a jeho poruchách rozhoduje funkční interakce a integrita v celém centrálním nervovém systému. Vědomí závisí především na formatio reticularis, ne na mozkové kůře. Formatio reticularis má budivý účinek na mozkovou kůru.“*)

Navíc příčiny kómatu jsou intrakraniální:

Krvácení, embolie, trombózy, epilepsie, nádor, psychóza - vycházející z mozku

Trauma lebky – kontuze, hematom

Nedokrvení mozku – šok, nedostatečnost respirační, kardiální, hypoxie

Příčiny edogenní – extrakraniální:

Otravy – amfetamin, kokain, teofylin, kofein, efedrin, barbituráty, hypnotika, antihypertonika, alkohol, opiáty, organofosfáty, otrava houbami, tabák, antihistaminika, atropin, beladona, jedovaté rostliny, rozpouštědla, morfin, kyanidy, amygdalin, salicylany, oxid uhelnatý, metylalkohol aj.

Vnitřní příčiny – hypo a hyperglykemické kóma, renální a nadledvinkové kóma, hypofýzové a tyreogenní kóma, acidobazický rozvrat

Vnější příčiny – úraz elektrickým proudem, popáleniny, úpal zasypání –crash.s. aj.

Když si tak pročítám tyto řádky zdá se mi, že by bylo nutné po přijetí zmíněného zákona řadu medicínských specializací, které opravdu bojují za záchranu lidského života zrušit. Týkalo by se to především záchranářů, traumatologů, toxikologů, internistů i neurologů. To chtějí naší ekonomokratičtí zákonodárci dosáhnout? Již dlouho žiji v přesvědčení, že ani parlament ani tato vláda nejsou naše, jsou jen jaksi drábem nad námi. Mám též zlé tušení, že svojí neodborností a neláskou k obyčejným občanům škodí zdraví lidu této republiky - to by však měli odborně ověřit právě čeští lékaři.

*) Ministerstvo zdravotnictva Slovenskej republiky: Štandardné diagnostické postupy

Osveta Martin 1998, str.296-297.

Jiří Antonín Votýpka, www.Zdravi.Euro.cz

DÁLE ČTĚTE:

Lékař by měl vyhovět přání pacienta neresuscitovat

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?