Českobudějovická nemocnice vybrala v lednu jen za ambulantní a pohotovostní péči 670 000 korun.
Bez hádek
Obdobně to po celý leden vypadalo i ve všech pavilonech českobudějovické nemocnice. V souvislosti se zavedením poplatků nezaznamenalo vedení žádné vážné konflikty mezi pacienty a zdravotnickýmpersonálem. „Dosud nebylo potřeba řešit ani jednu stížnost týkající se této problematiky. Chtěl bych proto pacientům i lékařskému personálu poděkovat za pochopení. Díky kladnému vztahu pacientů a lékařů se tuto novou situaci podařilo zvládnout,“ konstatoval generální ředitel nemocnice Břetislav Shon.
„Při odchodu z nemocnice jsem kromě propouštěcích zpráv, očkovacího průkazu a dalších papírů dostala dvě faktury, jednu za sebe, druhá byla psaná na malého. Smáli jsme se s manželem, kde na to miminko vezme,“ líčí své nedávné propuštění novopečená maminka malého Jaroslava.
„Personál nemocnice mi důkladně vysvětlil, jakými cestami můžeme poplatek uhradit,“ dodává k nové zkušenosti.
Statisíce
Nepočítáme-li hospitalizace, které zatím nelze vyčíslit, vybrala nemocnice na poplatcích během ledna 670 000 korun. Všechny peníze hodlá vrátit do zkvalitnění lékařské péče. I navzdory lednové statistice bude koho léčit.
Údaje sice při srovnání s loňským lednem hovoří o mírném poklesu počtu pacientů i v českobudějovické nemocnici, rozdíl je ale srovnatelný s dlouhodobými meziročními výkyvy.
„Velice důležitá je ale v tomto směru skutečnost, že index obtížnosti onemocnění u pacientů v průběhu letošního ledna se rovná devadesáti devíti procentům bilance loňského roku. Jinak řečeno, léčíme stejně těžce nemocné pacienty jako v předchozím období, z čehož vyplývá, že tito lidé se kvůli poplatkům léčbě nevyhýbají,“ zdůraznil Shon.
Hana Svítilová, Regionální deník