Pacienti v nemocnici v Ústí nad Labem, která je součástí společnosti Krajská zdravotní, se brzy dočkají léčby, v níž se užívá kmenových buněk.
Nemocnice se stala projektovým partnerem Inovačního biomedicínského centra Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, s nímž bude spolupracovat při provádění klinických studií. ČTK o tom informoval mluvčí nemocnice Karel Krois.
V ústecké nemocnici se budou testovat především produkty regenerativní medicíny v oboru neurochirurgie a traumatologie popálenin.
Podle Pavla Zubiny, který má koordinaci spolupráce na starosti, si Ústav experimentální medicíny vybral nemocnici kvůli jejímu vybavení a schopnostem zdejších lékařů, jež jsou na světové úrovni.
Ústecká nemocnice je první nefakultní nemocnicí v Česku, kde se klinické testování léčby pomocí kmenových buněk bude používat.
Zubina dodal, že lékaři léčbu s využitím kmenových buněk pacientovi nasadí pouze s jeho souhlasem. O tom, zda je její aplikace vhodná, rozhodnou odborníci, kteří se výzkumem zabývají. Data, která potom lékaři o léčbě nasbírají, budou k dispozici vědcům v celém světě.
Z kmenových buněk se dá vytvořit jakákoli buňka libovolného lidského orgánu a pěstování náhradních tkání je jedním z hlavních cílů biologie. Pokud lékaři nahradí poškozenou část těla tkání, jež je geneticky přizpůsobená pacientovi, nemůže ji jeho tělo odmítnout.
Vědci dosud vypěstovali šlachy, chrupavky a močové měchýře. Britským vědcům se údajně letos podařilo vypěstovat z kmenových buněk i část lidského srdce. Pokud testy na zvířatech plánované ještě na letošní rok budou úspěšné, mohla by prý tato náhradní tkáň do tří až pěti let let být používána při transplantacích u pacientů trpících srdečními chorobami.
ČTK