Nemoc nejčastěji zasahuje mladé lidi do 35 let, nevyhýbá se ale ani kojencům a předškolákům. Klíčová je včasná diagnóza a zahájení léčby.
Akce se koná v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Plzni. „Chceme podpořit hlavně mladé lidi, aby se nestyděli zkonzultovat své zdravotní potíže s odborníkem a v případě potřeby se s ním dohodli na dalším léčebném postupu,“ sdělila ČTK Lucie Laštíková z organizace Pacienti IBD. Seznam zapojených center je na www.dejsistrevadohromady.cz.
Na vyšetření by podle vedoucího brněnského centra IBD docenta Vladimíra Zbořila měl pomýšlet člověk v případě, že chodí příliš často na toaletu, hubne, má teplotu a bolesti břicha.
„Pacienta u nás čeká několik vyšetření - od zhodnocení rodinné anamnézy a klinických projevů přes laboratorní testy, kdy se zjišťuje krevní obraz, laboratorní ukazatele zánětlivé aktivity, výživové parametry, provádějí se kalprotektinové testy na zjištění zánětu ve střevním traktu,“ popsal lékař. Součástí vyšetření může být také endoskopie, ultrazvuk či magnetická rezonance trávicího traktu.
Idiopatické záněty IBD, mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou onemocnění na celý život a souvisejí s imunitou. Ulcerózní kolitida zasahuje výhradně tlusté střevo, Crohnova nemoc může postihnout kteroukoli část trávicí trubice. Vyléčit se nedají, obtíže však lze odpovídající léčbou zmírnit. Pokud se nemoc zjistí včas, dá se předejít nevratnému poškození trávicího traktu.
Pětina pacientů onemocní do svých 20 let, nemoc zasahuje i malé děti. „U nich bývá průběh často závažnější, zánět ve střevě má větší rozsah, a proto vyžaduje intenzivní a včasnou léčbu,“ připomněla Katarína Mitrová z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. U dětí bývá závažným projevem celkové neprospívání a porucha růstu.
Vedle účinné biologické léčby důležitou roli má doplňková léčba. Řada nemocných trpí úzkostmi a depresemi, pomáhá jim psychoterapie. Důležitá také je vyvážená vysokokalorická strava bohatá na bílkoviny, případně obohacená o vitamíny, minerály a stopové prvky.