Pákistán volá o pomoc

12. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Pákistán naléhavě požádal mezinárodní společenství, aby mu poskytlo urychlenou a účinnou pomoc při překonávání následků sobotního zemětřesení. Vláda v Islámábádu žádá zejména polní nemocnice, ale také léky, především antibiotika a léky proti tyfu, dále vybavení na ošetření zlomenin a chirurgický materiál...


Zničeno bylo až 1000 nemocnic * Dnes odlétají čeští zdravotníci

Postižená země rovněž potřebuje přístřešky, stany, plachty a pokrývky pro odhadem dva a půl až čtyři milióny lidí, plus vrtulníky na přepravu potravin do odlehlých oblastí.

Péči o desetitisíce zraněných výrazně komplikuje fakt, že podle OSN byla při zemětřesení zničena až tisícovka nemocnic. „Tyto odhady se týkají Pákistánu a učinil je náš úřad na základě informací, které jsme dostali z postižené oblasti,“ řekla v Ženevě Elisabeth Byrsová, mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Ošetřování zraněných komplikuje také skutečnost, že při zemětřesení zahynulo mnoho lékařů a zdravotních sester. Vyplývá to z informací Světové zdravotnické organizace (WHO), která včera současně vyjádřila obavy, že by se v zasažených oblastech mohly objevit epidemie průjmových onemocnění a spalniček.

„Spalničky by mohly být vážným problémem, protože v této oblasti nebylo očkováno víc než 60 procent populace. Aby očkování bylo účinné, mělo by ho podstoupit alespoň 90 procent populace,“ upřesnila mluvčí WHO v Ženevě Fadíla Šaíbová.

Pákistánský premiér Šaukat Azíz včera upřesnil bilanci obětí - počet mrtvých v jeho zemi dosáhl nejméně 23 tisíc. „Očekává se, že počet mrtvých, který jsem vám dal, poroste, až se dostaneme do odlehlých oblastí,“ řekl Azíz na tiskové konferenci. Dodal, že zranění utrpělo 51 tisíc osob.

V indické části Kašmíru činí ohlášený počet mrtvých zatím 1300.

Odhady celkového počtu smrtelných obětí však sahají až ke 42 tisícům a podle pákistánského deníku The Nation by mohl dosáhnout dokonce až 200 tisíc. Střechu nad hlavou ztratilo podle televize CNN až pět miliónů lidí.

Zoufalí lidé hrabou rukama v troskách

V postižené oblasti se dále stupňoval závod s časem v boji o záchranu možných přeživších pod troskami a proti rychle se horšícím hygienickým podmínkám. Obzvlášť dramatická je situace v metropoli části Kašmíru kontrolovaného Pákistánem Muzaffarábádu, kde pod vysokými hromadami sutin leží zřejmě ještě tisíce těl.

Zoufalí lidé zde pouhýma rukama prohrabávají trosky a hledají pohřešované příbuzné. Ve vzduchu je přitom již cítit mrtvolný zápach. Město je z 80 procent zničeno a pokračuje v něm rabování. Gangy mladíků se zaměřují nejen na základní potraviny v obchodech, ale kradou i auta a motorky.

Vzdušný most Brindisi-Péšávar

Mezitím se jen velmi pomalu rozbíhá humanitární úsilí. Problémy působí zejména zničené neprůjezdné komunikace a nedostatek vrtulníků. „V tuto chvíli se obávám, že je to tak chaotické, že vám nemohu dát jasnou informaci,“ řekl představitel OSN o humanitární pomoci v Pákistánu, kterému svět přislíbil dvacet vrtulníků, další materiální pomoc a stovky miliónů dolarů.

„Každým dnem je situace o něco lepší, ale stále to nestačí. Potřebujeme o 40 nebo 50 vrtulníků víc,“ dodal. Pákistánská armáda, která řídí záchranné práce, zatím vyslala do akce 26 vrtulníků.

Ty však včera kvůli dešti musely dočasně přerušit lety. Ti, kdo přežili, si trpce stěžují na nedostatek i té nejzákladnější pomoci po nejtragičtější katastrofě, jaká Pákistán kdy postihla. Světový program pro výživu v pondělí večer otevřel vzdušný most mezi jihoitalským Brindisi a pákistánským Péšávarem.

Letadla budou do ohrožené oblasti dopravovat zejména elektrogenerátory, potraviny a zdravotnický materiál. „Je důležité, aby se vše dostalo k přeživším co nejdříve, protože strávili již několik chladných nocí venku,“ prohlásil šéf operace Jean-Jacques Graisse.

Dnes odletí čeští zdravotníci a hasiči

Na žádost pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa o další mezinárodní pomoc reagovalo včera Japonsko slibem 20 miliónů dolarů. Pákistánu nabídla podporu i sousední Indie, která je jeho tradičním rivalem.

Pákistán prohlásil, že od Dillí přijme pětadvacetitunovou zásilku stanů, potravin a léků, odmítl však vrtulníky a vyloučil také společné záchranné operace při sporné kašmírské hranici.

Dnes dopoledne odletí do Pákistánu vojenský speciál s humanitární pomocí, rozhodl včera krizový štáb na ministerstvu zahraničí. Vojenský letoun Tu-154 bude plně vytížený, poveze 12 tun materiálu.

„V nákladu jsou léky, lékařské pomůcky, dezinfekce, tablety na úpravu vody, spacáky a drůbeží konzervy,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář s tím, že český tým by měl v Pákistánu působit zatím krátkodobě.

Pomoc bude zaplacena z 25 miliónů korun, které by na ten účel měla dnes vyčlenit vláda. V letadle odlétá rovněž pět traumatologů, jedna anestezioložka a tři zdravotní sestry z Úrazové nemocnice v Brně, která patří mezi naše špičková traumatologická pracoviště.

„Ještě jsem na takové akci nikdy nebyl. Očekávám, že postiženým lidem alespoň v něčem pomůžeme,“ řekl Právu před odjezdem z Brna ředitel nemocnice Miloš Janeček, jenž je také členem brněnského týmu.

Podle Janečka budou mít čeští zdravotníci zázemí ve velkých stanech. Raněné budou třídit na ty, kterým bude stačit ošetření, a na složitější případy pro případný chirurgický zákrok.

„Zatím nevím, jestli také budeme odebírat vzorky tkání zemřelých na pozdější identifikaci. Takové věci se řeší až na místě,“ dodal Janeček. Hasiči ze záchranného sboru by měli zajistit lékařům logistickou pomoc.

„Budou se starat o všechno, aby lékaři, kteří budou pečovat o nemocné, se nemuseli zabývat provozem. Hasiči budou vařit, prát, postaví stany,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kopáček.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?