Postižení dětští pacienti dostávali transfuze pravidelně v rámci léčby dědičné krevní choroby talasémie, při níž je narušena tvorba bílkovinných součástí krevního barviva hemoglobinu.
Pákistánské zákony nařizují, aby krev od dárců byla před transfuzí prověřena kvůli případnému přenosu nemocí. „Uplatňování tohoto zákona je ale velmi laxní,“ cituje Reuters Džavída Akrama z pákistánského ústavu lékařských věd.
„Většina pravidelných dárců krve jsou narkomani. Domnívám se, že tyto případy jsou jen špičkou ledovce. Je to skandální,“ dodal s tím, že on sám ví o 16 dětech nakažených HIV. Podle něj mnohé z dětí trpících talasémií potřebují transfuze každých 14 dní, což značně zvyšuje riziko infekce.
Generální tajemnice pákistánské federace pro léčení talasémie Jasmín Rašífová sdělila, že její organizace ví minimálně o deseti dětech, u nichž minulý týden vyšetření prokázala v těle přítomnost viru, jenž způsobuje onemocnění AIDS.
Většina krevních bank v Pákistánu je v soukromých rukou a kvalita, stáří a cena krve se v nich velmi liší. Agentura Reuters také podotkla, že pákistánský zdravotnický systém sužuje řada problémů, včetně nedostatku financí.