Ve světě je denně diagnostikováno 12.000 lidí s virem HIV. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun věří, že navzdory neustálému nárůstu infekce bude možné do roku 2015 zastavit šíření nemoci AIDS, kterou tento vir způsobuje.
„Nenechte se mýlit, tak či onak všichni žijeme s HIV. Jsme tím postiženi všichni. Všichni musíme vzít na sebe odpovědnost za to, jak na to zareagujeme,“ řekl Pan Ki-mun na pondělním zasedání Valného shromáždění OSN, které hodnotilo postoj OSN k epidemii AIDS.
Členské státy Spojených národů loni stanovily nové globální cíle v boji proti nakažlivým chorobám, podle nichž by měli mít do roku 2010 všichni lidé přístup k prevenci před HIV a k léčení nemoci AIDS. Jedním z úkolů, na nichž se usnesli světoví politici na summitu v září 2000, je zastavit do roku 2015 šíření této choroby.
„Za čtvrt století bylo virem HIV nakaženo 65 milionů lidí a 25 milionů zemřelo,“ řekl Pan Ki-mun. „Dnes žije s virem HIV 40 milionů lidí. Téměř polovina z nich jsou ženy. V dnešním světě žije s virem HIV více žen, včetně vdaných, než kdykoli předtím,“ řekl.
Podle statistik OSN se loni léčily dva miliony lidí, což je 28 procent z 7,1 milionu lidí, kteří to potřebují. Oproti roku 2005 se počet léčených zvýšil o 700.000.
Ze zprávy OSN ale vyplývá, že se infekce nadále šíří. V letošním roce bude třeba vynaložit 18 miliard dolarů (377 miliard Kč) a v roce 2008 až 22 miliard dolarů (461 miliard Kč) na to, aby v zemích s nízkými a středními příjmy měli všichni lidé přístup k prevenci a léčebným programům. Zastavit epidemii AIDS ale znamená vypořádat se také s nemocemi, které souvisejí s HIV (hlavně tuberkulóza), investovat do očkování a do léků a zajistit na to fondy.
Pan Ki-mon zdůraznil, že boj proti AIDS zůstane prioritou OSN a že je třeba vynaložit veškeré úsilí na mobilizaci finančních zdrojů. Jedním z poučení minulých 25 let podle něj je, že porazit AIDS lze jedině společným úsilím vlád, soukromého sektoru a občanských společností.
ČTK