Deset let poté, co světoví lídři stanovili zatím nejambicióznější cíle v boji proti globální chudobě, se setkávají znovu, aby je stihli naplnit do roku 2015, což podle OSN bude složité a někdy asi i nemožné.
Osm Rozvojových cílů tisíciletí bylo formulováno na miléniovém summitu OSN v roce 2000, kde bylo mimo jiné stanoveno, že do roku 2015 je třeba snížit světovou chudobu na polovinu, zajistit základní vzdělání pro všechny děti, zastavit a zvrátit šíření HIV/AIDS, snížit o tři čtvrtiny mateřskou úmrtnost a o dvě třetiny úmrtnost dětí nebo snížit o polovinu počet lidí bez přístupu k čisté vodě. Další cíle se týkají rovnosti žen, ochrany životního prostředí nebo zvýšení rozvojové pomoci.
Generální tajemník OSN dnes uvedl, že se některé z cílů daří naplňovat, celkově však pokrok označil za „křehký“ a prohlásil, že „hodiny tikají a zbývá mnoho práce“. „Přes překážky, navzdory skepticismu, přes rychle se blížící termín v roce 2015, jsou Rozvojové cíle tisíciletí dosažitelné,“ vyjádřil své přesvědčení Pan Ki-mun.
Podobně vyzněla i řeč předsedy Valného shromáždění OSN Josepha Deisse, který v úvodu summitu prohlásil: „Musíme dosáhnout Rozvojových cílů tisíciletí. Chceme jich dosáhnout. A můžeme jich dosáhnout.“
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve vášnivé řeči vyzval rozvinuté země, aby tak jako Francie zvýšily své příspěvky a pomohly naplnit cíle tisíciletí. „Nemáme právo učinit méně, než na čem jsme se dohodli,“ prohlásil Sarkozy s tím, že Francie během následujících tří let zvýší příspěvky o 20 procent. Francouzský prezident také navrhl zavedení nízké mezinárodní daně pro finanční transakce, jejíž výnos by se využil ke snižování chudoby a naplnění dalších rozvojových cílů.
Španělský premiér José Luis Zapatero, jehož vláda kvůli ekonomické krizi a vysoké nezaměstnanosti snížila rozvojovou pomoc, také prohlásil, že je třeba hledat alternativy k financování boje proti chudobě, hladu a klimatickým změnám. Alternativní zdroje by podle Zapatera neměly být tak závislé na rozpočtech rozvinutých zemí, aby nedocházelo k jejich snižování během krizí, jako je ta současná.
Kriticky vystoupil bolivijský prezident Evo Morales, který řekl, že nelze bojovat proti globální chudobě, dokud bude některým zemím dovoleno více profitovat ze systému světového obchodu. „Musím vám říci pravdu hned na začátku, že nespravedlivé rozdělení bohatství vytváří chudobu a současný politický a ekonomický rámec nenabízí žádná řešení, jak se jí zbavit,“ uvedl ve své řeči Morales.
V příštích dnech na konferenci vystoupí například i německá kancléřka Angela Merkelová nebo čínský premiér Wen Ťia-pao. Summitu, který potrvá do 22. září, se účastní přes 140 světových lídrů, včetně vládní delegace České republiky, a tomu odpovídají přísná bezpečnostní opatření v newyorské centrále světové organizace.
Konference o rozvojových cílech předchází pravidelnému zasedání Valného shromáždění OSN, na kterém budou světoví politici hovořit nejen o otázkách chudoby, ale i o dalších globálních záležitostech.