Vycházely z prohlášení EU a Světové zdravotnické organizace, že na letištích v nejvíce zasažených afrických zemích Guinea, Libérie a Sierra Leone se podařilo dosáhnout dobré úrovně výstupního screeningu.
V epidemii onemocnělo především v Africe přes 19.000 lidí, z nich 7500 zemřelo. V Česku žádný případ onemocnění potvrzen nebyl.
„Dnem 1. ledna 2015 upravuji vstupní screening na Letišti Václava Havla Praha. Pasažéři mezinárodních letů už nebudou muset vyplňovat příletové karty a od východů z letiště tedy zmizely schránky určené k odevzdávání těchto karet,“ uvedl Valenta.
Nadále pokračuje 24hodinová činnost pracoviště orgánu ochrany veřejného zdraví na pražském letišti. Vstupní screening se tak nadále týká pasažérů, kteří přiletí na pražské letiště z epidemiologicky sledovaných zemí.
Pracoviště se stálou službou hygieniků bude na pražském letišti i nadále zajišťovat epidemiologické šetření, měření teploty a případnou aktivaci systému protiepidemických opatření. Na výkonu této služby, ani jejím systému, se tedy nic nemění. Informace o povinnosti navštívit toto pracoviště dostávají lidé ústně přímo na palubách letadel přistávajících na Letišti Václava Havla Praha.
Posádka cestující před přistáním upozorní na nutnost navštívit pracoviště orgánu ochrany veřejného zdraví v případě, že během posledních 42 dnů před přistáním v České republice pobývali na území republik Guinea, Libérie nebo Sierra Leone. Nemění se tady podmínky, za jakých mají lidé konzultaci vyhledat, ale pouze způsob předání informace.
Změna vstupního screeningu je formálně upravena ochranným opatřením hlavního hygienika, které vstoupilo v platnost dne 1. ledna 2015 od 08:00. Ochranné opatření je zveřejněno na úředních deskách Celního úřadu Letiště Václava Havla Praha a na úředních deskách krajských hygienických stanic.
Kontroly proti zavlečení eboly na letištích v Česku byly zavedeny nařízením hlavního hygienika loni 20. října na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně. Příletové karty vyplňovali pasažéři mezinárodních letů na palubách letadel, v Praze také procházeli zdravotnickou kontrolou ti, kdo v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii či Sierra Leone. Na ostatních letištích se karty sbíraly a lidi v riziku pak navštívil lékař.